mamici si copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CONCURS NR 4 , MIFFY !

+14
m23luiza
andrejuly
lilky
Hellenaa
anuta22
alinagherman
cyucy
monica_2008
NARCY
brunetik
cesy
mary24
GABITA
simona
18 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Empty Re: CONCURS NR 4 , MIFFY !

Mesaj Scris de lilique Mier Iul 22, 2009 7:14 am

Dick Bruna este unul dintre cei mai renumiţi autori contemporani de cărţi ilustrate pentru copii. A scris şi a ilustrat peste 100 de titluri. Printre cele mai cunoscute sunt cărţile cu Miffy, traduse în 40 de limbi şi vândute în peste 80 de milioane de exemplare. Dick Bruna este foarte cunoscut în Japonia, unde stilul său este foarte apreciat şi iubit atât de copii, cât şi de părinţi, şi multe dintre produsele pentru copii sunt decorate cu ilustraţiile sale
iepuraşul Miffy nu a fost un succes imediat, povesteşte autorul: „Părinţii nu erau deloc impresionaţi. Spuneau: 'Desenele sunt prea simple. Culorile sunt prea puternice şi nu ne place combinaţia de albastru cu verde.' Dar eu am crezut că e mai bine să desenez totul cât mai simplu posibil, să le dau copiilor ocazia să-şi folosească imaginaţia".

În timp ce Miffy a devenit o celebritate internaţională, Dick Bruna a rămas acelaşi om simplu. "Eu cred că munca mea este la fel ca oricare alta. Nu ştiu să fac nimic altceva în afară de a face desene şi a scrie poveşti," spune cu modestie autorul.

Dick Bruna s-a născut în 1927 în oraşul Utrecht din Olanda. A fost pasionat de desen încă de mic, însă tatăl său dorea ca Dick să devina editor, ca şi el, şi să continue afacerea familiei. Astfel, Bruna a fost trimis la Londra şi Paris să studieze despre cum se administrează o editură. Vizitând muzeele şi expoziţiile Parisului, Bruna i-a descoperit pe Picasso, Braque, Leger şi Matisse. A fost impresionat în primul rand de simplitatea colajelor lui Matisse: "M-am gândit că dacă aş putea lucra şi eu aşa, aş fi foarte fericit." La momentul acela a realizat că doreşte să devină pictor şi, la întoarcerea în Olanda, a început să lucreze ca ilustrator pentru afacerea familiei. Şi lucrările lui Rembrandt sau ale lui Van Gogh l-au inspirat profund. Linia clară şi culorile vii din desenele sale îl apropie de artişti precum Piet Mondrian şi Gerrit Rietveld.

Iepuraşul Miffy, cel mai popular personaj al cărţilor sale, a fost creat în 1955, în timpul unei vacanţe la mare a familiei Bruna. Băiatul lor se juca cu un iepuraş de pluş, în timp ce tatăl Dick desena, ca de obicei.
Dick şi-a amintit de iepuraşii de care avusese grijă în copilărie şi dintr-o dată un iepuraş a apărut şi pe hârtie. Bruna a hotărât ca Miffy să fie fetiţă din simplul motiv că a preferat să deseneze o rochiţă
şi nu nişte pantaloni.

"Şi astfel, într-o zi însorită, un iepuraş se ivi, cu urechi lungi şi blană albă. Cum au chemat-o? Miffy!" Acesta este textul pe care Dick Bruna l-a scris pentru prima ilustraţie cu Miffy, care face parte din prima carte, cu acelasi nume: „Miffy”. Miffy are acum mai mult de 50 de ani, dar în cărţile ei va rămâne mereu acelaşi mic iepuraş drăgălaş. Miffy are urechile ciulite în sus, ochi negri, prietenoşi, este mereu bine dispusă şi are o mulţime de aventuri, aşa cum puteţi ghici şi din titlurile cărţilor: "Bicicleta lui Miffy", "Ziua lui Miffy", "Miffy la grădiniţă", "Miffy la grădina zoologică", "Miffy la mare" şi multe altele. Toate aceste cărţi vorbesc despre lucruri obişnuite din viaţa copiilor. Bunicul Dick a scris cartea "Miffy în cort" special pentru nepoţica lui, Anne, în timp ce ea se juca într-un cort. Miffy este atât de celebră, încât Dick Bruna este deseori numit "tatăl lui Miffy".

Dick Bruna foloseşte întotdeauna contururi foarte simple, lăsând la o parte detaliile fără importanţă. Numai esenţialul dintr-un subiect apare în desen. Desenele lui Dick Bruna sunt bidimensionale deoarece autorul nu desenează în perspectivă. Veţi fi tentaţi să spuneţi că acest tip de ilustraţii este uşor de realizat, dar vă înşelaţi. Pentru o carte cu 12 pagini autorul face câteva sute de schiţe, dintre care renunţă la cele mai multe. Lucrează luni de zile cu creionul, pensula, foarfeca sau lipiciul, până ajunge să fie complet satisfăcut de rezultat. Subiectele ilustraţiilor sale au întotdeauna un contur de negru. Chiar şi acest contur este realizat manual, fiind desenat cu mare grijă cu pensula. Dacă vă uitaţi cu atenţie veţi observa marginile tremurate ale conturului.
"Caut multă vreme, aruncând multe schiţe, până ajung la momentul în care găsesc imaginea pe care o căutam. Cel mai important este reducerea fiecărui lucru la esenţial: nici o linie nu e în plus şi fiecare formă captează imaginaţia. Aceasta este marea forţă a simplităţii: arta omisiunii."


Cărţile lui Dick Bruna sunt întotdeauna mici, 15,5 x 15,5 cm, astfel încât să fie potrivite pentru mânuţele copiilor. Au coperţile cartonate pentru a se putea păstra în condiţii bune şi a fi transmise de la un membru al familiei la altul. Cărţile conţin întotdeauna doisprezece ilustraţii pe pagina dreaptă şi o strofă de patru versuri pe pagina stângă.

Când Dick Bruna lucrează la o carte nouă, mai întâi împarte povestea în doisprezece secţiuni cu doisprezece schiţe de ilustraţii. Apoi pictează conturul negru şi transferă rezultatul pe o folie transparentă. Sub aceasta aplică altă folie cu culorile care crede că ar fi potrivite desenului respectiv. Astfel poate alege culorile care se potrivesc cel mai bine cu fiecare desen. Dacă ar picta culorile direct pe hârtie şi ar descoperi că nu este mulţumit cu combinaţia respectivă, ar însemna să deseneze totul de la început.


Dick Bruna a folosit mereu aceleaşi culori vii: roşu, albastru, galben, verde. Acestea au devenit adevăratele culori Bruna. Niciodată violet şi rareori portocaliu. A căutat pentru multă vreme griul perfect pentru colorarea unui elefant şi maroul perfect pentru ursuleţul Boris. Bruna este mai întâi pictor şi ilustrator, apoi autor: doar când toate cele doisprezece ilustraţii ale unei cărţi sunt aproape gata, Bruna începe scrierea textului.

Dick Bruna foloseşte un limbaj potrivit copiilor de la 2 la 6 ani, alegând cuvinte simple, uşor de înţeles. În general, fiecare strofă are patru versuri, dintre care versul al doilea rimează întotdeauna cu al patrulea, ceea ce le face uşor de citit, iar copii le iubesc şi le reţin cu uşurinţă. Versurile lui Dick Bruna au mereu o anumită muzicalitate. Unele dintre cărţile sale nu au text, ilustraţiile îşi spun povestea singure, lăsând loc imaginaţiei.

Poveştile lui Bruna sunt mereu calde şi prietenoase şi nu provoacă niciodată teamă. Întotdeauna este vorba de aventuri nu departe de casă, cu o rezolvare fericită la sfârşit. Creearea unei atmosfere de căldură şi siguranţă este foarte importantă pentru autor. Bruna doreşte să-i înveţe pe copii diverse lucruri utile, în cărţi precum "Ştiu să adun", "Ştiu să citesc cuvinte grele". Pentru a ajuta copiii sa treacă peste frica unei experienţe dificile Bruna a creat cărţi ca "Miffy plânge" sau "Miffy la spital". Uneori abordează subiecte despre care ne e greu să vorbim, ca în "Lottie", o poveste ilustrată despre o fetiţă în scaunul cu rotile. În "Bunica iepuraş" Bruna descrie sentimentele lui Miffy atunci când bunica sa moare. Dick Bruna reuşeste să abordeze subiectul cu multă delicateţe şi să-i ajute pe copii să treacă peste durerea şi teama asociate cu moartea. Bruna a primit premiul "Placa de argint" (The Silver Slate - un premiu anual pentru autorii de carte pentru copii) în 1997 pentru această carte. În 1990 a câştigat premiul "Pensula de aur" (The Golden Brush) pentru "Ursuleţul Boris" şi "Pensula de argint" pentru "Miffy în cort".

În 1993, regina Beatrix a Olandei i-a acordat titlul de cavaler. Un cavaler fără sabie, care adesea luptă cu pensula pentru o cauză bună. Dick Bruna este autorul a numeroase postere pentru organizaţii caritabile, incluzând Unicef, Dutch National Tree Day, SOS Children's Villages, Asthma Foundation. De asemenea, Bruna a decorat pereţii secţiunilor pentru copii din diferite spitale. Dick Bruna susţine numeroase cauze umanitare şi poate şi acesta este un motiv pentru care este iubit în toată lumea.

Succesul lui Bruna este în strânsă legătură cu felul cum foloseşte culorile, desenele minimaliste, formatul mic al cărţilor şi poveştile în versuri, prietenoase şi calde. Dar cel mai important factor care a contribuit la succesul său este claritatea cu care îşi transmite mesajul: pentru copiii din toată lumea un iepuraş desenat de Bruna este clar un iepuraş, iar o casă este clar o casă. Această claritate face ca ilustraţiile lui Dick Bruna să poată fi comparate cu o nişte pictograme, care depăşesc orice graniţe, orice ar reprezenta: o floare, un iepuraş, o răţuşca sau un copac. Este ca un alfabet al imaginilor, într-o limbă a imaginilor creată de Bruna. Un căţel desenat de Bruna va arăta mereu la fel. Doar prin schimbări foarte delicate ale formei gurii sau a ochilor, cititorii înţeleg dacă este un căţel trist sau vesel. Dacă Miffy este foarte tristă, Dick Bruna îi desenează o lacrimă şi înţelegem imediat ce se întâmplă. "Lucrez mult la lacrimi, desenez două sau trei, până o găsesc pe aceea care transmite cel mai bine mesajul. Pentru mine puţin înseamnă mai mult."
Dick Bruna şi oraşul său.
Utrecht este orasul în care Dick Bruna s-a născut şi şi-a petrecut cea mai mare parte a vieţii. În Utrecht s-a născut şi Miffy, "copilul" lui Dick Bruna. O statuie a celebrului iepuraş, realizată de unul dintre fii autorului, care este sculptor, se află în piaţa cu acelaşi nume din Utrecht. Din anul 2006, lucrările lui Dick Bruna sunt expuse permanent în cadrul Muzeului Central din Utrecht sub denumirea de "Casa lui Dick Bruna". Acolo se pot găsi, pe lângă renumitele ilustraţii din cărţile sale, cu explicaţii aşezate la o înălţime accesibilă şi copiilor, şi jocuri sau ateliere de desen şi pictură pentru cei mici.

Dick Bruna a rămas acelaşi om modest. Stilul său de viaţă este simplu, la fel ca şi arta sa. În fiecare dimineaţă îşi ia bicicleta şi merge la studioul său, unde continuă să lucreze la conceperea de noi cărţi. Poate fi văzut trecând prin centrul oraşului, nu departe de turnul catedralei. Nu pare a fi un autor renumit de cărţi pentru copii, ci mai degraba un om obişnuit. Cu o frumoasă mustaţă argintie şi ochi strălucind prietenoşi din spatele ochelarilor, pedalează pe bicicletă, cu două genţi mari atârnând de o parte şi de alta. "Sigur că mă bucur că Miffy a devenit celebră, dar chiar dacă n-ar fi fost aşa, aş fi continuat să vin la studio şi să-mi fac treaba ca oricine altcineva. Când lucrez, mă gândesc mereu că fac o carte ilustrată pentru mine, pentru copilul care e în fiecare dintre noi."
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 39
Localizare : tg-jiu
zodia ta : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Berbec
. : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Empty Re: CONCURS NR 4 , MIFFY !

Mesaj Scris de GABITA Vin Iul 24, 2009 5:52 am

foarte faine raspunsurile fetele.....mai asteptam mamici
GABITA
GABITA
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1771
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica
Stare de spirit : fericita, implinita
zodia ta : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Gemeni
. : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 15/11/2008

http://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Empty Re: CONCURS NR 4 , MIFFY !

Mesaj Scris de monica_2008 Lun Iul 27, 2009 3:27 am

haideti fetelor cu raspunsul...
monica_2008
monica_2008
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 13728
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Stare de spirit : happy
zodia ta : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Fecioara
. : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 20/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Empty Re: CONCURS NR 4 , MIFFY !

Mesaj Scris de irina elena Mar Aug 04, 2009 10:47 pm

Autorul cartilor este Dick Bruna

Povestea lui Miffy şi a lui Dick Bruna
Dick Bruna este unul dintre cei mai renumiţi autori contemporani de cărţi ilustrate pentru copii. A scris şi a ilustrat peste 100 de titluri. Printre cele mai cunoscute sunt cărţile cu Miffy, traduse în 40 de limbi şi vândute în peste 80 de milioane de exemplare. Dick Bruna este foarte cunoscut în Japonia, unde stilul său este foarte apreciat şi iubit atât de copii, cât şi de părinţi, şi multe dintre produsele pentru copii sunt decorate cu ilustraţiile sale.
Iepuraşul Miffy nu a fost un succes imediat, povesteşte autorul: „Părinţii nu erau deloc impresionaţi. Spuneau: 'Desenele sunt prea simple. Culorile sunt prea puternice şi nu ne place combinaţia de albastru cu verde.' Dar eu am crezut că e mai bine să desenez totul cât mai simplu posibil, să le dau copiilor ocazia să-şi folosească imaginaţia".

În timp ce Miffy a devenit o celebritate internaţională, Dick Bruna a rămas acelaşi om simplu. "Eu cred că munca mea este la fel ca oricare alta. Nu ştiu să fac nimic altceva în afară de a face desene şi a scrie poveşti," spune cu modestie autorul.
Cum a început totul

Dick Bruna s-a născut în 1927 în oraşul Utrecht din Olanda. A fost pasionat de desen încă de mic, însă tatăl său dorea ca Dick să devina editor, ca şi el, şi să continue afacerea familiei. Astfel, Bruna a fost trimis la Londra şi Paris să studieze despre cum se administrează o editură. Vizitând muzeele şi expoziţiile Parisului, Bruna i-a descoperit pe Picasso, Braque, Leger şi Matisse. A fost impresionat în primul rand de simplitatea colajelor lui Matisse: "M-am gândit că dacă aş putea lucra şi eu aşa, aş fi foarte fericit." La momentul acela a realizat că doreşte să devină pictor şi, la întoarcerea în Olanda, a început să lucreze ca ilustrator pentru afacerea familiei. Şi lucrările lui Rembrandt sau ale lui Van Gogh l-au inspirat profund. Linia clară şi culorile vii din desenele sale îl apropie de artişti precum Piet Mondrian şi Gerrit Rietveld.
Cum s-a născut Miffy

Iepuraşul Miffy, cel mai popular personaj al cărţilor sale, a fost creat în 1955, în timpul unei vacanţe la mare a familiei Bruna. Băiatul lor se juca cu un iepuraş de pluş, în timp ce tatăl Dick desena, ca de obicei.
Dick şi-a amintit de iepuraşii de care avusese grijă în copilărie şi dintr-o dată un iepuraş a apărut şi pe hârtie. Bruna a hotărât ca Miffy să fie fetiţă din simplul motiv că a preferat să deseneze o rochiţă
şi nu nişte pantaloni.

"Şi astfel, într-o zi însorită, un iepuraş se ivi, cu urechi lungi şi blană albă. Cum au chemat-o? Miffy!" Acesta este textul pe care Dick Bruna l-a scris pentru prima ilustraţie cu Miffy, care face parte din prima carte, cu acelasi nume: „Miffy”. Miffy are acum mai mult de 50 de ani, dar în cărţile ei va rămâne mereu acelaşi mic iepuraş drăgălaş. Miffy are urechile ciulite în sus, ochi negri, prietenoşi, este mereu bine dispusă şi are o mulţime de aventuri, aşa cum puteţi ghici şi din titlurile cărţilor: "Bicicleta lui Miffy", "Ziua lui Miffy", "Miffy la grădiniţă", "Miffy la grădina zoologică", "Miffy la mare" şi multe altele. Toate aceste cărţi vorbesc despre lucruri obişnuite din viaţa copiilor. Bunicul Dick a scris cartea "Miffy în cort" special pentru nepoţica lui, Anne, în timp ce ea se juca într-un cort. Miffy este atât de celebră, încât Dick Bruna este deseori numit "tatăl lui Miffy".
irina elena
irina elena
vip
vip

feminin
Numarul mesajelor : 340
Varsta : 39
Localizare : brasov
Joburi/Distractii : forumurile
Stare de spirit : vesela
zodia ta : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Fecioara
. : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Empty Re: CONCURS NR 4 , MIFFY !

Mesaj Scris de simona Mar Aug 04, 2009 11:31 pm

haideti fetelor , in curand voi trimite meil catre sponsor pt a alege castigatorii!
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Capricorn
. : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Empty Re: CONCURS NR 4 , MIFFY !

Mesaj Scris de irina elena Mar Aug 04, 2009 11:32 pm

super asteptam CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 286756
irina elena
irina elena
vip
vip

feminin
Numarul mesajelor : 340
Varsta : 39
Localizare : brasov
Joburi/Distractii : forumurile
Stare de spirit : vesela
zodia ta : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Fecioara
. : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Empty Re: CONCURS NR 4 , MIFFY !

Mesaj Scris de FETITA CU BIGUDIURI Mar Aug 04, 2009 11:51 pm

Dick Bruna este unul dintre cei mai renumiţi autori contemporani de cărţi ilustrate pentru copii. A scris şi a ilustrat peste 100 de titluri. Printre cele mai cunoscute sunt cărţile cu Miffy, traduse în 40 de limbi şi vândute în peste 80 de milioane de exemplare. Dick Bruna este foarte cunoscut în Japonia, unde stilul său este foarte apreciat şi iubit atât de copii, cât şi de părinţi, şi multe dintre produsele pentru copii sunt decorate cu ilustraţiile sale.
Iepuraşul Miffy nu a fost un succes imediat, povesteşte autorul: „Părinţii nu erau deloc impresionaţi. Spuneau: 'Desenele sunt prea simple. Culorile sunt prea puternice şi nu ne place combinaţia de albastru cu verde.' Dar eu am crezut că e mai bine să desenez totul cât mai simplu posibil, să le dau copiilor ocazia să-şi folosească imaginaţia".
Dick Bruna s-a născut în 1927 în oraşul Utrecht din Olanda. A fost pasionat de desen încă de mic, însă tatăl său dorea ca Dick să devina editor, ca şi el, şi să continue afacerea familiei. Astfel, Bruna a fost trimis la Londra şi Paris să studieze despre cum se administrează o editură. Vizitând muzeele şi expoziţiile Parisului, Bruna i-a descoperit pe Picasso, Braque, Leger şi Matisse. A fost impresionat în primul rand de simplitatea colajelor lui Matisse: "M-am gândit că dacă aş putea lucra şi eu aşa, aş fi foarte fericit." La momentul acela a realizat că doreşte să devină pictor şi, la întoarcerea în Olanda, a început să lucreze ca ilustrator pentru afacerea familiei. Şi lucrările lui Rembrandt sau ale lui Van Gogh l-au inspirat profund. Linia clară şi culorile vii din desenele sale îl apropie de artişti precum Piet Mondrian şi Gerrit Rietveld.
Cum s-a născut Miffy

Iepuraşul Miffy, cel mai popular personaj al cărţilor sale, a fost creat în 1955, în timpul unei vacanţe la mare a familiei Bruna. Băiatul lor se juca cu un iepuraş de pluş, în timp ce tatăl Dick desena, ca de obicei.
Dick şi-a amintit de iepuraşii de care avusese grijă în copilărie şi dintr-o dată un iepuraş a apărut şi pe hârtie. Bruna a hotărât ca Miffy să fie fetiţă din simplul motiv că a preferat să deseneze o rochiţă
şi nu nişte pantaloni.
Poveştile lui Bruna sunt mereu calde şi prietenoase şi nu provoacă niciodată teamă. Întotdeauna este vorba de aventuri nu departe de casă, cu o rezolvare fericită la sfârşit. Creearea unei atmosfere de căldură şi siguranţă este foarte importantă pentru autor. Bruna doreşte să-i înveţe pe copii diverse lucruri utile, în cărţi precum "Ştiu să adun", "Ştiu să citesc cuvinte grele". Pentru a ajuta copiii sa treacă peste frica unei experienţe dificile Bruna a creat cărţi ca "Miffy plânge" sau "Miffy la spital". Uneori abordează subiecte despre care ne e greu să vorbim, ca în "Lottie", o poveste ilustrată despre o fetiţă în scaunul cu rotile. În "Bunica iepuraş" Bruna descrie sentimentele lui Miffy atunci când bunica sa moare. Dick Bruna reuşeste să abordeze subiectul cu multă delicateţe şi să-i ajute pe copii să treacă peste durerea şi teama asociate cu moartea. Bruna a primit premiul "Placa de argint" (The Silver Slate - un premiu anual pentru autorii de carte pentru copii) în 1997 pentru această carte. În 1990 a câştigat premiul "Pensula de aur" (The Golden Brush) pentru "Ursuleţul Boris" şi "Pensula de argint" pentru "Miffy în cort".

În 1993, regina Beatrix a Olandei i-a acordat titlul de cavaler. Un cavaler fără sabie, care adesea luptă cu pensula pentru o cauză bună. Dick Bruna este autorul a numeroase postere pentru organizaţii caritabile, incluzând Unicef, Dutch National Tree Day, SOS Children's Villages, Asthma Foundation. De asemenea, Bruna a decorat pereţii secţiunilor pentru copii din diferite spitale. Dick Bruna susţine numeroase cauze umanitare şi poate şi acesta este un motiv pentru care este iubit în toată lumea.

FETITA CU BIGUDIURI
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1105
Varsta : 43
Localizare : suceava
Stare de spirit : o mamica implinita
zodia ta : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Taur
. : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Empty Re: CONCURS NR 4 , MIFFY !

Mesaj Scris de tzuckutza Mier Aug 05, 2009 7:15 am

ne am gandit sa ne inscriem si noi. stiti cum se spune cu cati suntem mai multi cu atat concurenta este mai frumoasa.
Autorul cartilor este Dick Bruna

Povestea lui Miffy şi a lui Dick Bruna
Dick Bruna este unul dintre cei mai renumiţi autori contemporani de cărţi ilustrate pentru copii. A scris şi a ilustrat peste 100 de titluri. Printre cele mai cunoscute sunt cărţile cu Miffy, traduse în 40 de limbi şi vândute în peste 80 de milioane de exemplare. Dick Bruna este foarte cunoscut în Japonia, unde stilul său este foarte apreciat şi iubit atât de copii, cât şi de părinţi, şi multe dintre produsele pentru copii sunt decorate cu ilustraţiile sale.
Iepuraşul Miffy nu a fost un succes imediat, povesteşte autorul: „Părinţii nu erau deloc impresionaţi. Spuneau: 'Desenele sunt prea simple. Culorile sunt prea puternice şi nu ne place combinaţia de albastru cu verde.' Dar eu am crezut că e mai bine să desenez totul cât mai simplu posibil, să le dau copiilor ocazia să-şi folosească imaginaţia".

În timp ce Miffy a devenit o celebritate internaţională, Dick Bruna a rămas acelaşi om simplu. "Eu cred că munca mea este la fel ca oricare alta. Nu ştiu să fac nimic altceva în afară de a face desene şi a scrie poveşti," spune cu modestie autorul.
Cum a început totul

Dick Bruna s-a născut în 1927 în oraşul Utrecht din Olanda. A fost pasionat de desen încă de mic, însă tatăl său dorea ca Dick să devina editor, ca şi el, şi să continue afacerea familiei. Astfel, Bruna a fost trimis la Londra şi Paris să studieze despre cum se administrează o editură. Vizitând muzeele şi expoziţiile Parisului, Bruna i-a descoperit pe Picasso, Braque, Leger şi Matisse. A fost impresionat în primul rand de simplitatea colajelor lui Matisse: "M-am gândit că dacă aş putea lucra şi eu aşa, aş fi foarte fericit." La momentul acela a realizat că doreşte să devină pictor şi, la întoarcerea în Olanda, a început să lucreze ca ilustrator pentru afacerea familiei. Şi lucrările lui Rembrandt sau ale lui Van Gogh l-au inspirat profund. Linia clară şi culorile vii din desenele sale îl apropie de artişti precum Piet Mondrian şi Gerrit Rietveld.
Cum s-a născut Miffy

Iepuraşul Miffy, cel mai popular personaj al cărţilor sale, a fost creat în 1955, în timpul unei vacanţe la mare a familiei Bruna. Băiatul lor se juca cu un iepuraş de pluş, în timp ce tatăl Dick desena, ca de obicei.
Dick şi-a amintit de iepuraşii de care avusese grijă în copilărie şi dintr-o dată un iepuraş a apărut şi pe hârtie. Bruna a hotărât ca Miffy să fie fetiţă din simplul motiv că a preferat să deseneze o rochiţă
şi nu nişte pantaloni.

"Şi astfel, într-o zi însorită, un iepuraş se ivi, cu urechi lungi şi blană albă. Cum au chemat-o? Miffy!" Acesta este textul pe care Dick Bruna l-a scris pentru prima ilustraţie cu Miffy, care face parte din prima carte, cu acelasi nume: „Miffy”. Miffy are acum mai mult de 50 de ani, dar în cărţile ei va rămâne mereu acelaşi mic iepuraş drăgălaş. Miffy are urechile ciulite în sus, ochi negri, prietenoşi, este mereu bine dispusă şi are o mulţime de aventuri, aşa cum puteţi ghici şi din titlurile cărţilor: "Bicicleta lui Miffy", "Ziua lui Miffy", "Miffy la grădiniţă", "Miffy la grădina zoologică", "Miffy la mare" şi multe altele. Toate aceste cărţi vorbesc despre lucruri obişnuite din viaţa copiilor. Bunicul Dick a scris cartea "Miffy în cort" special pentru nepoţica lui, Anne, în timp ce ea se juca într-un cort. Miffy este atât de celebră, încât Dick Bruna este deseori numit "tatăl lui Miffy". CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 619182
tzuckutza
tzuckutza
vip
vip

feminin
Numarul mesajelor : 323
Varsta : 40
Localizare : constanta
Stare de spirit : happy- in love
. : CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

CONCURS NR 4 , MIFFY ! - Pagina 2 Empty Re: CONCURS NR 4 , MIFFY !

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum