mamici si copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce planta este asta??? (identificare plante ) !

+4
monica_2008
simona
florares
bubulinutza
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de monica_2008 Mier Mar 11, 2009 3:49 am

si eu am multe flori dintre care le-a pus bubu aici...urechea de elefant,,crin verde,ficus si filodendron...mai am inca trandafir japonez am avut si muscate dar mi-au murit...
monica_2008
monica_2008
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 13728
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Stare de spirit : happy
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Fecioara
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 20/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de simona Mier Mar 11, 2009 10:42 pm

si eu mias dori un ficus , imi p[lace mult ! HAPPY
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Capricorn
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de simona Sam Aug 01, 2009 5:19 pm

va asteptam cu poze daca aveti plante la care nu le stiti denumirea sau cum se ingrijeste ea ! ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 678577
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Capricorn
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de Maria30 Mier Sept 02, 2009 2:23 am

am citit cu atentie tot,ma interesa in special gardenia pe care am primit-o recent. 119
Maria30
Maria30
membru avansat
membru avansat

feminin
Numarul mesajelor : 193
Varsta : 46
Localizare : Mures
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de simona Vin Sept 04, 2009 10:59 pm

si eu am ficusul , lam primit de la o prietena si mi sa prins !
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Capricorn
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de bubulinutza Mar Sept 08, 2009 5:31 am

Ma bucur mult Simona! Sa ai grija de el si sa te bucure multa vreme cu frumusetea lui!

Daca vreti sa aflati denumirile florilor voastre, puteti posta aici poze si voi incerca sa va ajut la identificare! ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 503302

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Sagetator
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de simona Lun Sept 21, 2009 4:57 pm

multumim bubu!!! ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 286756
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Capricorn
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de bubulinutza Mar Sept 22, 2009 6:02 am

florares a scris:
ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Imag026n
Zephyrantes grandiflora sau floarea zefirului


Denumire stiintifica: Zephyrantes grandiflora,

In limbaj popular este denumita si floarea zefirului

Familie: Amaryllidaceae

Origine: Provine din zona Caraibelor si a Americii de Sud.

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Zephyranthes_candida1 Prezentare: Exista cca 50 de specii ce apartin acestui gen, din care numai 3 sunt cultivate in conditii de interior.

Face parte din categoria bulboaselor, adica a celor ce au radacina sub forma de bulb. Bulbii sunt mici, rotunzi, cu gat usor alungit. Frunzele lungi si subtiri, cresc sub forma de tufa ierboasa. Florile mari, de culoare roz, seamana cu cele ale branduselor si apar - primavara si/sau toamna - in varful unor tije lungi ce ies ca niste sulite din aglomerarea de frunze.

Perioada de inflorire: Pot inflori in aprilie-mai, dar si la inceputul toamnei - august-septembrie, daca vara nu a fost caniculara. In conditii de apartament putem ajuta planta sa infloreasca de doua ori in acelasi an, daca asiguram o perioda de odihna a bulbilor, cu respectarea conditiilor de uscaciune si racoare necesare.

Conditii de cultivare/ingrijire: Zephirantes nu este o planta greu de cultivat.

Lumina este cel mai important factor de care depinde inflorirea, cantitatea acesteia fiind cea care determina numarul bobocilor si marimea florilor. Plantarea bulbilor intr-o zona aflata in bataia soarelui este ideala, planta suportand totusi si o usoara penumbra.

Temperatura nu reprezinta un factor determinant, dar iarna bulbii plantati in gradina trebuie sa fie protejati de inghet, prin acoperirea cu un strat gros de turba, frunze si/sau paie

Udarea va fi mai redusa la inceputul plantarii bulbilor si se va accentua pe parcursul aparitiei frunzelor si florilor. Din momentul formarii bobocilor, substratul se va mentine in permanenta reavan/umed, fara a fi noroios.

Ingrasaminte: La bulbii plantati in gradina se va asigura ingrasarea pamantului cu un strat de mranita, aplicat toamna tarziu. Pentru plantele cultivate in ghivece, in conditii de interior, folosirea unor solutii slabe de fertilizanti pentru plante cu flori este utila din momentul aparitiei frunzelor si pana la sfarsitul verii.

Substratul trebuie sa fie foarte bogat in substante nutritive. Un pamant de gradina amestecat cu mranita si ceva nisip este alegerea potrivita.

Inmultirea la Zephirantes se realizeaza exclusiv prin bulbi. Planta formeaza anual foarte multi bulbi ce pot fi separati si replantati dupa epuizarea infloririi.

Trucuri si sfaturi speciale: Nu lasati pamantul din ghiveci sa se usuce intre doua udari.

Plantati bulbii in grupuri stranse, in gradina sau ghiveci, pentru a obtine un efect spectaculos la inflorire.

Alte specii: Z.candida face flori albe ceva mai mici decat cele de la varietatea Z.grandiflora; Z.citrina are flori de culoare galben-deschis, ce raspandesc un parfum extrem de fin.

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Sagetator
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de simona Mar Sept 22, 2009 8:34 pm

e super faina !
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Capricorn
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de bubulinutza Mar Sept 22, 2009 11:48 pm

Da! Din nefericire nu am vazut o prin florarii in Ploiesti, SURPRISED

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Sagetator
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de georgiana-francesca Joi Oct 15, 2009 1:17 am

si mama mea are 2 flori care nu prea stim despre ele

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Image168


si asta:

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Image164

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Image165
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Sagetator
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de bubulinutza Vin Oct 16, 2009 4:46 am

georgiana-francesca a scris:si mama mea are 2 flori care nu prea stim despre ele
si asta:

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Image164

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Image165
Denumirea ştiinţifică:
Hoya carnosa

Denumire populară:
Floarea de ceara, Lacrimile Maicii Domnului


Tipul plantei:
Planta perena, rezistenta la conditii variate de mediu, cu port pendent sau catarator. Necesita tutore, scarita sau cerc pentru dirijarea crengutelor.

Gabarit:
Lungimea tulpinilor pot depasi 2m lungime. Spatiul ocupat depinde de modul de dirijare a tulpinilor.

Lumina şi temperatura:
Iubeste lumina, fara de care frunzele cad iar tulpinile se vestejesc de la varf catre baza. Planta nu va fi expusa in soare direct pentru ca razele puternice provoaca arsuri. Rezista bine atat la temperaturi scazute cat si la cele ridicate. In documentatiile de specialitate se mentioneaza pentru varietatea carnosa un minim de temperatura de 3 grade, iarna, in perioada de repaus. Pentru siguranta plantei si pentru mentinerea ei in repaus se poate pastra si la 10 grade C. Vara in perioadele de socuri termice planta se umbreste si pe poate pulveriza cu apa (nu si daca este inflorita!).

Flori, frunze:
Florile stelate sunt grupate in inflorescente pendente. Petalele sunt de culoare alb-crem in functie de maturitatea florii iar „ochiul” este grena. In functie de temperatura din perioada de inflorire fiecare floare poate dura intre 5 si 15 zile. Dupa trecerea lor nu se indeparteaza pedunculii pentru ca pe ei se mai pot forma si alte flori, in acelasi sezon sau in cel urmator. Unele cultivaruri de carnosa au flori de un roz pal. Frunzele sunt carnoase, pieloase si cu pete sau zone neregulate de alta culoare. Planta se adapteaza la conditiile de mediu asa incat poate face flori din mai si pana tarziu in noiembrie, cu un moment de maxim floral la inceputul verii.

Solul:
Planta nu este pretentioasa in privinta solului atat timp cat se dreneaza bine.

Udarea:
Udarea se face moderat si neaparat in asociere cu temperatura mediului si cu perioada de dezvoltare. Primavara si vara se poate uda abundent (nu necesita ghivece prea mari), toamna se diminueaza udarea iar iarna se administreaza apa doar cat sa nu se vestejeasca planta. O temperatura de 10 grade si udare mult diminuata induce plantei repausul fara de care nu va produce flori in sezonul urmator.

Aerul:
Tolereaza uscaciunea din aer mai bine decat alte plante. Totusi, se dezvolta excelent la 50-60% UR.

Ingrăşăminte:
Planta are crestere rapida motiv pentru care nu necesita ingrasaminte. Daca totusi ii administrati ingrasaminte aveti grija sa fie in concentratie mica. Daca plantei i-a fost asigurata perioada corespunzatoare de repaus dar in sezon nu a initiat inflorirea se pot folosi stimulatori. Nu in alte conditii.

Inmulţire:
Inmultirea se realizeaza cu usurinta prin butasire. Primavara si vara se inradacineaza butasi de 10-15 cm cu 2-3 perechi de frunze pe un substrat de nisip amestecat cu pamant. Temperatura se mentine in jur de 20 gr. Nu necesita simularea unei sere dar trebuie supravegheata umezeala la nivelul substratului. Se mai poate folosi marcotajul, atat cel aerian cat si cel terestru.

Condiţii de iernare:
Iernarea se petrece in conditii de repaus. Temperatura aprox. 10 grade si udare diminuata. Udarea se accelereaza la momentul cand apar cresteri noi (muguri, frunze si crengute).

Boli şi dăunători:
Este o planta rezistenta. Este totusi posibil ca udarea necorespunzatoare da-i induca dereglari fiziologice. Daca udarea se regleaza, planta reactioneaza bine si se redreseaza cu pagube minore. Daca tineti Hoya impreuna cu alte plante este posibil sa ajunga si la ea musculitele albe de sera. Se indeparteaza cu ajutorul insecticidelor.

Particularităţi:
Dupa trecerea florilor nu se taie pedunculii. Pe ei vor aparea in scurt timp alte flori.

revin luni si cu denumira celeilalte, trebuie sa ma mai documentez un pic sa fiu sigura.

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Sagetator
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de mary24 Vin Oct 16, 2009 4:49 am

sunt superbe ce flori frumoase
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Leu
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de simona Dum Oct 18, 2009 12:52 am

prima o am si eu gina ! acum am primit-o ... si mai am una asemanatoare la frunze ...dar face tolcerasul rosu ..adica floarea !


iar floarea de ceara ...o am de la sora mea ... am pus-o pe un cerc ...si ii merge foarte bine pana acum ...dar inca nu a facut flori!
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Capricorn
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de georgiana-francesca Lun Oct 19, 2009 2:50 am

multumesc mult bubu
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Sagetator
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de bubulinutza Mier Oct 28, 2009 12:13 pm

georgiana-francesca a scris:si mama mea are 2 flori care nu prea stim despre ele

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Image168
Scuze de intarziere...dar revin cum am promis cu numele si fisa primei plantute!

Denumire ştiinţifică: Kohleria spp.

Denumire populară: Clopotel australian

Gabarit:
Inaltime maxima 60 cm, varfuri usor pendente. Intindere pe orizontala aprox 30 cm

Lumina şi temperatura:
Iubeste lumina si tolereaza chiar cateva ore de soare direct. Vara cand insolatia este foarte puternica planta se umbreste partial. Daca nu, frunzele vor capata un aspect concav si cu usoare arsuri pe margini. Dar chiar si asa infloreste extrem de abundent mai ales pe varfurile lastarilor. Se dezvolta repede daca temperatura este in jur de 20 grade dar rezista si la peste 40 grade sau doar la cateva grade iarna cand intra in repaus.

Flori, frunze, fructe:
Florile sunt catifelate, cu aspect tubular si 5 petale patate sau striate. Ele sunt grupate pe varfurile lastarilor si cand inflorirea este abundenta determina un port usor pendent. In cazul in care in perioada de inflorire apar dereglari de udare bobocii nu se mai deschid iar florile cad la cea mai mica atingere. Frunzele sunt usor paroase, in nuante de verde si pe verso, in functie de varietate, usor rosiatice. Marginile sunt de obicei zimtate. Fructele nu prezinta interes decorativ.

Solul:
Nu este pretentioasa in privinta solului, dar daca nu are un drenaj bun exista riscul aparitiei dereglarilor de udare si duce la pierderea unui numar de flori. Uneori insemnat. Necesita un ghiveci destul de mare pentru ca pe langa radacini planta dezvolta rizomi iar in perioada calda a anului

Udarea:
Kohleria poate fi categorisita drept "setoasa". In cazul unui ghiveci mic + temperaturi ridicate + planta matura cu flori = dereglare de udare. Ca si in cazul altor plante udarea se face dupa ce ati incercat umiditatea din sol. Nu se uda niciodata la gramada.

Aerul:
Nu pare sa reactioneze negativ la lipsa ventilatiei atat timp cat in preajma ei nu sunt plasate decat plante sanatoase. Atentie totusi daca in preajma ei sunt asezate violete suferinde de fainare. E posibil sa se transmita cu usurinta.

Ingrăşăminte:
Ingrasamintele sunt binevenite atat timp cat planta e mica si nu au o cantitate mare de azot. Planta se dezvolta bine si fara stimulenti atat timp cat solul ii asigura necesitatile.

Inmulţire:
Kohleria se inmulteste prin butasi de varf, tonsoane de tulpine, frunze si rizomi. Cea mai rapida metoda este cea prin butasi de varf. Cea mai lenta este cea prin frunze.

Condiţii de iernare:
Puteti sa tineti plantele intr-o camera neincalzita. La 8-10 grade planta intra intr-un usor repaus. Atentie la asocierea dintre temperatura si udare. Daca vreti s-o pastrati in vegetatie 20 grade ar trebui sa fie suficiente. Inflorirea va fi mai putin abundenta decat cea din timpul verii.

Boli şi dăunători:
Este una dintre cele mai putin expuse plante la boli si daunatori. Dar reactioneaza la conditii de mediu necorespunzatoare. Pastrati un echilibru relativ si nu veti avea probleme.

Îngrijire, particularităţi:
Atunci cand transplantati Kohleria mutati-o in alt ghiveci cu colet cu tot. Nu scuturati radacinile deloc. Efectiv "translati" planta cu totul intr-un ghiveci mai mare si completati pamantul de jur imprejur. Daca ii deranjati radacinile, o sa vedeti ca se pleosteste rapid. Ca sa pastrati planta in pozitie verticala veti avea nevoie de un tutore (unul special, un betisor de bambus, etc).

Specii şi varietăţi:
In mod curent in Romania se gasesc doua varietati (hibrizi) considerate a fi de provenienta ucraineana: rosu-portocaliu, crem-galbui. S-au importat plante din Hong Kong in 2005 si din Marea Britanie in 2006.

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Sagetator
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de georgiana-francesca Mier Oct 28, 2009 10:53 pm

multumim mult bubu de informatii
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Sagetator
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de bubulinutza Joi Oct 29, 2009 9:08 am

georgiana-francesca a scris:multumim mult bubu de informatii
Cu placere! kiss

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Sagetator
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de paul_A Lun Noi 09, 2009 7:30 pm

bubulinutza a scris:
florares a scris:
ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Imag026n
Zephyrantes grandiflora sau floarea zefirului


Denumire stiintifica: Zephyrantes grandiflora,

In limbaj popular este denumita si floarea zefirului

Familie: Amaryllidaceae

Origine: Provine din zona Caraibelor si a Americii de Sud.

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Zephyranthes_candida1 Prezentare: Exista cca 50 de specii ce apartin acestui gen, din care numai 3 sunt cultivate in conditii de interior.

Face parte din categoria bulboaselor, adica a celor ce au radacina sub forma de bulb. Bulbii sunt mici, rotunzi, cu gat usor alungit. Frunzele lungi si subtiri, cresc sub forma de tufa ierboasa. Florile mari, de culoare roz, seamana cu cele ale branduselor si apar - primavara si/sau toamna - in varful unor tije lungi ce ies ca niste sulite din aglomerarea de frunze.

Perioada de inflorire: Pot inflori in aprilie-mai, dar si la inceputul toamnei - august-septembrie, daca vara nu a fost caniculara. In conditii de apartament putem ajuta planta sa infloreasca de doua ori in acelasi an, daca asiguram o perioda de odihna a bulbilor, cu respectarea conditiilor de uscaciune si racoare necesare.

Conditii de cultivare/ingrijire: Zephirantes nu este o planta greu de cultivat.

Lumina este cel mai important factor de care depinde inflorirea, cantitatea acesteia fiind cea care determina numarul bobocilor si marimea florilor. Plantarea bulbilor intr-o zona aflata in bataia soarelui este ideala, planta suportand totusi si o usoara penumbra.

Temperatura nu reprezinta un factor determinant, dar iarna bulbii plantati in gradina trebuie sa fie protejati de inghet, prin acoperirea cu un strat gros de turba, frunze si/sau paie

Udarea va fi mai redusa la inceputul plantarii bulbilor si se va accentua pe parcursul aparitiei frunzelor si florilor. Din momentul formarii bobocilor, substratul se va mentine in permanenta reavan/umed, fara a fi noroios.

Ingrasaminte: La bulbii plantati in gradina se va asigura ingrasarea pamantului cu un strat de mranita, aplicat toamna tarziu. Pentru plantele cultivate in ghivece, in conditii de interior, folosirea unor solutii slabe de fertilizanti pentru plante cu flori este utila din momentul aparitiei frunzelor si pana la sfarsitul verii.

Substratul trebuie sa fie foarte bogat in substante nutritive. Un pamant de gradina amestecat cu mranita si ceva nisip este alegerea potrivita.

Inmultirea la Zephirantes se realizeaza exclusiv prin bulbi. Planta formeaza anual foarte multi bulbi ce pot fi separati si replantati dupa epuizarea infloririi.

Trucuri si sfaturi speciale: Nu lasati pamantul din ghiveci sa se usuce intre doua udari.

Plantati bulbii in grupuri stranse, in gradina sau ghiveci, pentru a obtine un efect spectaculos la inflorire.

Alte specii: Z.candida face flori albe ceva mai mici decat cele de la varietatea Z.grandiflora; Z.citrina are flori de culoare galben-deschis, ce raspandesc un parfum extrem de fin.

am si eu floricica asta, o tin in casa si infloreste de 2-3 ori pe an, imi place f mult, chiar zilele trecute a avut vreo 5 floricele, acum s-au ofilit
iar cerica , floarea de ceara e superba, nu am mai vazut inflorita pana acum matura
paul_A
paul_A
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 38
Localizare : prahova
Joburi/Distractii : licentiata
Stare de spirit : foarte happy
zodia ta : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Capricorn
. : ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 14/11/2008

Sus In jos

ce planta este asta??? (identificare plante ) ! - Pagina 2 Empty Re: ce planta este asta??? (identificare plante ) !

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum