mamici si copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără?

3 participanți

In jos

Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără? Empty Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără?

Mesaj Scris de adventurecamps Mier Iun 02, 2010 11:56 pm

Se apropie vacanţa de vară şi cred că mulţi părinţi au început să se gândească ce vor face copiii lor pe perioada aceasta.

Motive pentru a merge în tabără.

În următoarele momente o să încerc să vă aduc câteva argumente care să vă motiveze şi să vă ajute să înţelegeţi că este bine să meargă copiii în tabără şi să luaţi o decizie în această privinţă:

• În tabără se ocupă de copii doar personal calificat
De copii se ocupă persoane calificate să facă acest lucru, animatori formaţi după model francez care se ocupă atât de viaţa cotidiană a copiilor cât şi de ceea ce ţine de actvităţile tehnice şi de animaţie.

Aceştia nu sunt nici părinţi, nici profesori, în schimb sunt prieteni, consilieri, confidenţii copiilor pe parcursul întregului sejur. Îşi asumă responsabilitatea grupului şi vor fi modele pozitive pentru cei mici.

• Copiii învaţă să se descurce singuri
În tabără chiar dacă nu mai e mama sau bunica să-i ajute să se îmbrace, să mănânce, să se spele sau să-şi rezolve conflictele cu alţi copii, sub supravegherea atentă a animatorilor, aceştia învaţă să se descurce singuri.

• Copiii învaţă să socializeze şi să comunice mai bine
Deşi trăim într-o perioadă în care comunicarea se realizează foarte rapid sub diferite forme, copii tind să devină mai puţin sociabili şi asta datorită faptului că stau cu orele în faţa calculatoarelor, într-o lume virtuala, foarte atrăgătoare, dar uneori foarte nocivă, care dezvolta egocentrismul şi autoizolarea.

O tabără bine aleasă, indiferent de tematica ei, de aventură, de artă, dans sau limbi străine, îi oferă copilului ocazia de a intra în contact cu alţi copii din alte şcoli, din alte oraşe sau ţări, din alte culturi. În locul unei interacţiuni de 50 de minute pe săptămână la ora de balet sau arte martiale, în tabără copiii petrec împreună o săptămână sau chiar mai mult, fiind încurajaţi şi ajutaţi să comunice şi să se înţeleagă.

• Copiii învaţă să-şi asume riscuri şi să se autodepăşească

Ca director de tabară vă pot spune că e foarte bine ca părinţii nu văd ce fac copiii în tabără dar că după ce copiii trăiesc experienţe inedite, părinţii află la telefon sau prin scrisori întâmplările ne neuitat. Mă refer aici la activităţi precum tiroliană, escaladă sau intrare în peşteri neamenajate, activităţi ce pot părea înspăimântătaore pentru părinţi dar satisfacţia fiicei sau băiatului dumneavoastre că a reuşit să iasă din zona de confort şi că şi-a depăşit limitele, în uralele coechipierilor, este de nepreţuit!

Taberele canalizeaza nevoi precum cele de a face parte din diferite găşti
pentru a experimenta tot felul de activităţi interzise, în activităţi constructive,
creative şi de depăşire a limitelor, într-un mediu controlat şi sigur. Copiii vor avea, pe lângă satisfacţia autodepăşirii şi pe cea a participării în activităţi în care nu intră mulţi copii!

• Copiii îşi dezvoltă creativitatea

Taberele îi stimulează pe copii să privească lumea cu imaginaţie. Munca în echipă,
diferite ateliere artistice, land art, dans, karaoke sau jocuri de rol, toate aceste oportunităţi îi ajută pe copii să interacţioneze şi să-şi dezvolte capacităţile creative. Iesind din mediul lor obişnuit, copiii îşi dezvoltă gândirea creativă pentru că mama sau tata nu mai e acolo, să-i ajute la orice fleac.

• Copiii îşi dezvoltă sportivitatea şi fair-play-ul.

În societatea de azi, în relaţiile interumane avem nevoie de sportivitate şi fair-play. Cu atât mai mult, trebuie să-i învăţăm pe copiii noştri să câştige corect şi să-şi respecte coechipierii şi adversarii.


Jocurile şi competiţiile organizate de animatori în tabere urmăresc dezvoltarea acestui spirit.

• Copiii îşi petrec vacanţa într-un mediu sigur în timp ce părinţii sunt liniştiţi

Vacanţa nu este pentru ca să ne plictisim ci pentru a ne petrece timpul într-un mod cât mai contructiv şi în acelaş timp, creativ.


Multitudinea de activităţii şi interacţiunea cu mulţi copii necunoscuţi, dintre care unii se vor transforma în prieteni pentru o viaţă, vor face ca experienţa taberei să fie de neuitat!

Mulţumim părinţilor care au încredere în noi şi ne încredinţează copiii. Noi, Adventure CAMPS, facem această muncă cu copiii de mai bine de 10 ani. Am vrea să credem că vă bucuraţi de aceste zile, petrecute fără copii, fără să vă simţiţi vinovaţi că i-aţi lăsat în tabără… este unul din cele mai mari daruri pe care i le puteaţi face. Va veni acasă mai încrezător în puterile proprii şi veţi constata un progres în procesul maturizării sale. În definitiv, nu asta ne dorim pentru copiii noştri ? Gasiti mai multe detalii despre tabere pe adventurecamps.ro sau la 0264593254.
adventurecamps
adventurecamps
nou venit
nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
. : Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără? 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 24/11/2009

Sus In jos

Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără? Empty Re: Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără?

Mesaj Scris de raisa5 Sam Aug 21, 2010 2:09 am

Tabara mi se pare un lucru foarte bun. Acolo copii se relaxeaza, isi fac prieteni noi, si fac o multime de activitati.

raisa5
membru incepator
membru incepator

feminin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 39
Localizare : baia mare
. : Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără? 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/07/2010

http://www.copiiveseli.ro

Sus In jos

Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără? Empty Re: Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără?

Mesaj Scris de roxi Sam Aug 21, 2010 8:36 am

Asa este Raisa , in tabara copilul se integreaza mult mai usor si invata multe lucruri noi , de-ar fii o tabara asa cum mi-as dorii eu l-as lasa si eu pe Sebi , dar acum trimeti copilul in tabara si-l primesti bolnav gata , eu una nu am incredere SAD mai bine sa vina cu noi
roxi
roxi
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 3737
Varsta : 48
Localizare : langa voi
Joburi/Distractii : forum mamici happy; calatoriile
Stare de spirit : optimista , fericita , implinita
. : Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără? 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără? Empty Re: Ce faceţi in vacanta, trimiteţi copiii în tabără?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum