mamici si copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ajutor vreau sa slabesc

+22
anka9mai
Ana
marika
mary24
AlinaS
pupkiss
georgiana-francesca
bubulinutza
miky_28
cosmetic.style
lilique
irina
cesy
ramona
simona
analis
florares
celina74
Andreea Juhos
Roxionela
lucaciu claudia
brunetik
26 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de miky_28 Lun Apr 27, 2009 4:50 am

eu cred ca cu pastilele astea si cu ceaiurile care te fac sa slabesti usor la fel de usor te si ingrasi
depinde de corpul fiecareia si de caloriile consumate daca slabesti sau te ingrasi.
miky_28
miky_28
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 10397
Varsta : 44
Localizare : aproape de voi
Joburi/Distractii : cadru didactic
Stare de spirit : vesela si pusa pe sotii
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Rac
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/10/2008

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de cesy Mar Apr 28, 2009 1:30 am

probabil ca asa o fi,dar ptr cine e mai plinuta (asa ca mine)merita incercat
cesy
cesy
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2112
Varsta : 47
Localizare : bacau
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Berbec
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de bubulinutza Mar Apr 28, 2009 2:16 am

analis a scris:Eui am luat pastile Superslim...chinezesti...plante...opreste pofta de mancare...dar trebuie sa te fortezi sa mananci.
Se slabeste foarte repede...
Da energie multa care trebuie consumata!

Eu le luam cu 110 ron si acum sunt 55 ron!
Efectul acestor pastile s-a mentinut si dupa ce nu ai mai luat pastilele??
eu una nu am incredere in patilele de slabit!

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de bubulinutza Mar Apr 28, 2009 2:25 am

irina a scris:eu am inceput sa iau reductil sa vad ce reusesc sa fac o sa va tin la curent
reductilul este un medicament special pentru obezitate! Ti l-a prescris un doctor endocrinolog dupa ce ai facut analize?
Te intreb pentru ca are o lista de atentionari destul de lunga!

Contraindicatii
Cand nu aveti voie sa luati Reductil?
Administrarea Reductil este contraindicata in urmatoarele cazuri:

• hipersensibilitate cunoscuta la sibutramina sau la oricare dintre componentii produsului;

• obezitate de cauza organica;

• dezechilibre alimentare majore, cum sunt anorexia nervoasa si bulimia nervoasa in antecedente;

• boli psihice;

• sindrom Gilles de la Tourette ;

• administrarea concomitenta sau in ultimele doua saptamani de inhibitori de monoamin oxidaza sau alte medicamente cu actiune centrala folosite in tratamentul afectiunilor psihice (cum sunt antidepresive, antipsihoticele), al tulburarilor de somn (triptofan) sau pentru scaderea greutatii corporale.

• Antecedente de afectiuni coronariene, insuficienta cardiaca congestive, tahicardie , afectiuni ocluzive ale arterelor membrelor inferioare, aritmii sau afectiuni cerebrivasculare (accident vascular cerebral sau atac ischemic tranzitor):

• Hipertensiune arteriala inadecvat controlata (> 145/90 mmHg) (a se vedea pct.4.4);

• Hipertiroidie ;

• Insuficienta hepatica severa;

• Insuficienta renala severa;

• Adenom de prostata cu retentie urinara;

• Feocromocitom ;

• Glaucoma cu unghi ingust;

• Abuz de droguri, medicamente sau de alcool etilic in antecedente;

• Sarcina si alaptare ( a se vedea pct.4.6);

• Copii si tineri pana la 18 ani (datorita datelor insuficiente privind siguranta administrarii produsului);

• Pacienti peste 65 de ani (datorita datelor insuficiente privind siguranta administrarii produsului).


Precautii
La toti pacientii tratati cu Reductil trebuie supravegheate atent tensiunea arteriala si frecventa cardiaca. In primele 2 luni de tratament , acesti parametric trebuie verificati la intervale de cel mult 2 saptamani , apoi, o data pe luna. La pacientii hipertensivi la care valorile tensionale sunt controlate adecvat (< 145/90 mmHg), este necesara atentie sporita si, daca este necesar, masuratorile se vor face la intervale mai scurte. La pacientii hipertensivi ale caror valori tensionale depasesc 145/90 mmHg la 2 determinari consecutive, tratamentul cu Reductil trebuie trebuie intrerupt (a se vedea pct.4.8).

Se recomanda administrarea cu precautie la pacientii tratati concomitent cu medicamente care prelungesc intervalul QTc, cum sunt astemizol, terfenadina, unele antiaritmice (amiodarona, chinidina, flecaidina, mexiletina, propafenona, sotalol), cisaprida, pimozida, sertindol si antidepresive triciclice…

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de bubulinutza Mar Apr 28, 2009 2:42 am

Dupa 12 ani de cure de slabire si probleme cu greutatea, am tras urmatoarele concluzii:

  • Pentru ca kilogramele date jos sa nu revina TREBUIE SCHIMBAT MODUL DE VIATA!!! Daca revii la obiceiurile alimentare anterioare te vei ingrasa la loc!
  • In spatele kilogramelor in plus se pot ascunde si anumite deficiente sau/si afectiuni ale organismului, sau chiar probleme psihice (mancatul "emotional", cand esti nervoasa, fara sa iti mai dai seama ce cantitate de alimente ai ingurgitata!), un mare factor e si stesul.
  • Inainte de a incepe un regim de slabit, e bine sa consulti doctorul de familie (mie mi-a dat trimitere la endocrinologie si mi-au gasit unele probleme ce se pot agrava).
  • Dietele minune in care slabesti mult odata, nu fac decat sa iti strese corpul, favorizand aparitia efectului de yo-yo.
  • O slabire in timp, cu o buna hidratare, activitate fizica si diverse creme, ajuta la minimizarea aparitiei si gravitatii vergeturilor!
  • Suportul moral din partea familiei conteaza mult in procesul de slabire!

Va urez spor la slabit!!

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de georgiana-francesca Sam Mai 02, 2009 10:26 am

daaa.bubu asa e....cam toate sunt adevarate
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de pupkiss Mar Aug 04, 2009 1:48 am

daca imi zc cineva de aici cum se da jos surplusul de pe sold ii dau o bere ...plssssssssssssssssss flori coffee

pupkiss
membru avansat
membru avansat

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 33
Localizare : neamt
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de AlinaS Joi Aug 06, 2009 7:38 am

eu am trecut la masaj...poate va avea rezultat
AlinaS
AlinaS
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1411
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : multumita
Stare de spirit : depinde de moment..
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Leu
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 08/01/2009

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de Vizitato Sam Sept 19, 2009 10:58 am

eu de aproape trei luni mi-am schimbat stilul de viata si am slabit 20 kg .

cum am facut ???????????

in primul rand

NU PRAJELI , NU BERE , NU VIN , NU CARNE PORC SAU VITA , NU DULCE DE NICI UN FEL , NU SUC DE NICI UN FEL , NU MANCARE GATITA DE NICI UN FEL .

ce am mancat eu

SALATA DE ROSII CU CASTRAVETI , ARDEI GRAS, CEAPA , LIBERRRRRR , POTI MANCA CAT VREI , BRANZICA SLABA IAR LIBER ,MANANCI CATA VREI , CARTOFI COPTI SAU FIERTI DAR ATENTIE : NU SE COMBINA CARTOFII CU CARNE . DACA MANANCI CARTOFI COPTI SAU FIERTI II POTI MANCA CU O SALATA DE VARZA CU MARAR .SAU DACA MANANCI PIEPT DE PUI LA GRATAR,SAU FIERT, SAU CIOCANELE DAR FARA PIELITA ,TOT LA FEL CU O SALATA,NU CU CARTOFI .
FRUCTE MANANC , DAR NU BANANE SI STRUGURI .MANANC MERE,PERE,PEPENE,GREPFRUIT,POMELO ,MANDARINE,PORTOCALE, KIWI, MANANCI CAT VREI .
AM MAI FACUT SI O SALATA ORIENTALA ADICA CARTOFI FIERTI CU CEAPA SI MASLINE DIETETICE,SE POATE MANCA SI OU FIERT DAR SEPARAT , NU CU CARTOFI . DOAR CU O SALATA .IAURT IAR LIBER DAR MAXIM 2% GRASIME.NU MAI MULT.SI LAPTE DULCE BEAU DAR LA FEL MAXIM 2% GRASIME .
FARA PAINE DE NICI UN FEL . CAFEAUA FARA ZAHAR SAU CU ZAHARINA.EU O BEAU FARA.
FARA PUFULETI , FARA CIPSURI,FARA NIMIC DIN ASTEA.

la inceput a fost greu , dar acum m-am obisnuit si ma simt minunatttttttttttttttt si mai ales cand vad cum curg hainele pe mine ! si asta e regimul meu pt toata viata.

iar de sarbatori la fel, fara carnati,toba,sorici ,jumeri, carne prajita ,nimic . poate doar o sarmaluta maxim doua si din carne de vita nu porc.in rest nu salata beof ,nu cozonac,nimic.

si sincer va spun am slabit 20 kg.fetele la serv mor de invidie, SI NU UITATI MISCAREA , MERS PE JOS , SPORT( EU JOC VOLEI CU SOTUL IN PARC , BERMINGTON , FOTBAL ) SI ASA FACEM SI MISCARE . .

emo


Ultima editare efectuata de catre bubulinutza in Sam Oct 03, 2009 12:50 pm, editata de 1 ori (Motiv : culoare stridenta a scrisului)

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de mary24 Sam Sept 19, 2009 6:10 pm

bravo iuliana ,eu zic ca daca este vointa se poate bravoooooooo Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 286756
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Leu
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de Vizitato Sam Sept 19, 2009 9:14 pm

multumesc mult iubita, asa este ,daca este vointa este posibil orice,pe mine ceea ce m-a determinat sa fac schimbarea asta , este bebelusul pe care la anul vreau sa il am ! Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 24449


sau daca asta vi se pare grea.........................mai am un regim .............

SEX SEX SEX - DIMINEATA , PRANZ SI SEARA !!!!!!! NON STOP !!!!!!!! radeau fetele la servici ca asa slabesti cel mai repede :www38: :www38: :www38: :www38:


v-am dat 2 regimuri , sopr la treaba ! emo

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de marika Vin Sept 25, 2009 7:08 am

Sa va spun cum am slabit eu dupa fiecare sarcina!

Am luat pastile de Crom pikolinat (de la Walmark)+regim alimentar+ceaiuri de slabit(am folosit mai multe feluri)...in prima luna de regim n-am slabit nik,mi-am si pierdut rabdarea asa ca am inceput sa mananc normal..surpriza a fost ca am inceput dintr-o data sa slabesc si nu putin...intr-o luna am dat jos aprox 12kg,luna urmatoare inca 6kg...asa am reusit sa ajung din nou la kg dorite...nu stiu exact ce anume si-a facut efectul,dar m-am bucurat...i-am mai recomandat pastilele unei prietene si ea a slabit f mult(chiar mai mult decat a dorit)
emo
aaa si inca ceva..nu-s scumpe...acum cred ca-s la 12 lei...eu zic ca merita sa incercati
Bafta!!!
mai am si eu de dat jos cateva kg,asa ca voi lua din nou
marika
marika
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1957
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Gemeni
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 01/03/2009

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de AlinaS Sam Sept 26, 2009 2:36 am

bv fetelor...cat despre regim...sau sport...as prefera sexul...ca si asa mai dai jos,dar cu cine?ca al meu sot e doar samb noaptea acasa...si atunci obosit...
AlinaS
AlinaS
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1411
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : multumita
Stare de spirit : depinde de moment..
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Leu
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 08/01/2009

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de georgiana-francesca Dum Sept 27, 2009 5:04 pm

as incerca si eu pastilele tale mamiti...m-ai facut curioasa .am sa caut prin farmacii sa vad daca gasesc...eu la regim stau mai prost...nu maninc multdar cite putin din fiecare..dar am sa vad....
alina vreun vecin nu ai? LAUGHFING
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de bubulinutza Sam Oct 03, 2009 12:56 pm

Mamiti, nu stiam ca, cromul e bun si pt slabit! Mie mi-a recomandat doctorul sapt asta cand am fost la control sa iau crom pt stimularea functinarii bilei, dar incep de luni sa iau pastilele, sa vad ce efect vor avea! matura

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de georgiana-francesca Sam Oct 03, 2009 2:48 pm

eu am inceput de 3 zile...sa vedem daca are vreun efect
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de bubulinutza Mar Oct 06, 2009 9:11 am

eu le-am inceput de luni, daca as slabi mai mult de 1 kg luna asta ar fi suuuper! Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Pensif_28

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de Ana Mar Oct 06, 2009 9:18 am

spor la slabit fetelor.eu din pacate sint de cealalta parte.momentan iau vitamine,ca nu prea am pofta de mincare... SURPRISED
Ana
Ana
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2517
Varsta : 41
Localizare : italia
Joburi/Distractii : timpul petrecut cu familia
Stare de spirit : o mamica fericita
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de marika Mar Oct 06, 2009 9:20 am

bubulinutza a scris:Mamiti, nu stiam ca, cromul e bun si pt slabit! Mie mi-a recomandat doctorul sapt asta cand am fost la control sa iau crom pt stimularea functinarii bilei, dar incep de luni sa iau pastilele, sa vad ce efect vor avea! matura

Majoritatea pastilelor de slabit sunt be baza de crom
pe mine m-a ajutat sa slabesc,dar am gasit informatii cum ca nu ar fi asa recomandat

Cromul este un element chimic, un mineral. El joaca un rol esential in viata si sanatatea noastra. Activitatea lui este critica: fara el insulina nu poate functiona. Insulina este un hormon foarte important, care este implicata nu numai in metabolismul glucidelor, ci si al grasimilor, proteinelor, al eliberarii de energie.

Nu influenteaza direct secretia de insulina ci efectul pe care insulina il are asupra tesuturilor. Nu se stie clar cum functioneaza, inainte de legarea insulinei de receptorii specifici, sau dupa. De aceea ajuta mai ales in cazuri de rezistenta la insulina: cand insulina prezenta in sange nu isi face efectul.

Cromul, in combinatie cu acidul nicotinic si alte substante formeaza Factorul de Toleranta la Glucoza(GTF in engleza.) care potenteaza actiunea insulinei.

In cazul diabeticilor exista atat studii care arata utilitatea suplimentarii cu crom cat si studii care infirma acest lucru.

Se pare ca cei cu deficit de crom in alimentatie sunt mai expusi la riscul de a face diabet de tip II sau de a dezvolta rezistenta la insulina, hipoglicemie sau hiperglicemie, gligozurie(glucoza in sange). Alte studii au arata ca suplimentarea cu crom poate scadea trigliceridele din sange, actionand asupra enzimei lipoprotein lipaza.

Cromul si organismul
In organism cromul se gaseste in special in ficat, rinichi, splina si oase. Teste pe porci, oi, soareci si gaini au aratat ca suplimentarea cu crom duce la crestrea masei musculare si scaderea grasimii corporale. Un test efectuat in octombrie 1996 pe 154 de subiecti usor supraponderali, alesi la intamplare a aratat ca suplimentarea cu crom duce la imbunatatirea indicelui masei corporale prin cresterea masei musculare slabe. Totusi sunt si studii care au aratat ca suplimentearea cu crom nu influenteaza acumularea de masa musculara si grasime.

Cromul in alimentatie
Studiile arata ca majoritatea oamenilor nu consuma cantitatea recomandata de 50-200mcg pe zi. Putine mancaruri sunt bogate in crom: organe, carne, ciuperci, germeni de grau, broccoli, prune, branza. Se pare ca si consumul de zahar produce excretia de crom in urina.

Suplimentarea cu crom
Cromul se gaseste si ca supliment, de obicei in forma picolinat. Se mai gaseste sub forma polinicotinat, clorura, drojdie cu crom. Este inclus in multe formule de multiminerale si multivitamine. Firmele care comercializeaza suplimente cu crom pretind ca acesta poate ajuta in tratamentul diabetului si ajuta la slabire. Totusi, aceste afirmatii nu au baze stiintifice solide.

Toxicitate si potentiale riscuri
Anumite studii au aratat ca cromul picolinat intereactioneaza cu antioxidantii din organism si poate crea o forma de crom ce influenteaza ADN-ul.(Universitatea Alabama). In 1995 si 1996 s-a aratat ca in conditii de laborator cromul a afectat materialul genetic al animalelor. Au fost folosite totusi doze mari de crom, de 3000 de ori mai mari decat doza recomandata, concentratie care se poate atinge in organism prin suplimentarea zilnica timp de 5 ani cu 600mcg de crom.Se pare ca numai cromul picolinat este vinovat de aceste efecte, ele neaparand in cazul altor compusi cu crom. Persoanele cu probleme phihice sunt sfatuite sa nu foloseasca suplimente cu crom.

Utilizarea pe scara larga a cromului picolinat este un rezultat al unei abile politici de promovare si nicidecum a efectelor sale pozitive. Producatorul principal din SUA a fost obligat de Comisia Federala pentru Comert sa nu mai pretinda in reclame ca picolinatul de crom are efecte pozitive asupra masei musculare sau grasimii corporale.

Concluzii
Cromul nu are efectele pozitive pe care producatorii le pretind, si poate avea efecte negative destul de grave.
Suplimentarea ar trebui facuta numai la acele persoane cu deficit de crom.
marika
marika
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1957
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Gemeni
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 01/03/2009

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de bubulinutza Mar Oct 06, 2009 10:26 am

Multumim pt informatii!

Eu nu iau pastile de slabit pt ca nu am voie (prob cu tiroida). Lunar timp de 10 zile trebuie sa fac taratament cu calciu, magneziu, vit. B6 si D3 pt ca asa mi-a prescris doctorul, iar acum mi a spus ca 3 sapt sa iau crom pt reglarea a nu`s ce functie (scrie ilizibil pe reteta Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Pensif_3 )

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de marika Mier Oct 28, 2009 11:45 pm

Bubu,cum stai cu greutatea? Ai slabit ceva?

Georgiana,tu ai slabit?Mai iei pastilele?
Bafta fetelor!
pup
marika
marika
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1957
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Gemeni
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 01/03/2009

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de georgiana-francesca Joi Oct 29, 2009 4:21 am

da marika iau
acum pe 30 fac o luna
ce sa zic eu zic ca ceva am dat jos dar putin,dar si tu ai zis ca dupa o luna ai inceput sa slabesti
deci inca mai astept
o sa mai incep o luna sa vad ce se intimpla
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de mary24 Joi Oct 29, 2009 4:24 am

bafta fetele tineti-o tot asa Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 286756
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Leu
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de bubulinutza Joi Oct 29, 2009 9:03 am

marika a scris:Bubu,cum stai cu greutatea? Ai slabit ceva?

Georgiana,tu ai slabit?Mai iei pastilele?
Bafta fetelor!
pup
Nu stiu cum stau pt ca nu m am cantarit! Daca imi aduc aminte ma cantaresc pana in controlul de la endo de la inceputul lunii si va anunt. HAPPY
oricum continui sa iau pastilele, ma simt ok si voi vedea ce va spune medicul!!

bubulinutza
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2763
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti/Buzau
Stare de spirit : Oscilez intre agonie si extaz!
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Sagetator
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

http://afacerea-ta-avon.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de marika Joi Oct 29, 2009 9:10 am

Succes fetelor!
Sper sa reusiti sa ajungeti la kg dorite dans
Sper ca peste o luna sa bem pt reusita voastra coffee : coffee o bere dietetica (daca exista asa ceva)HAPPY
marika
marika
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1957
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
zodia ta : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Gemeni
. : Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 01/03/2009

Sus In jos

Ajutor vreau sa slabesc - Pagina 3 Empty Re: Ajutor vreau sa slabesc

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum