mamici si copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cadourile lui mos nicolae

+18
della
FETITA CU BIGUDIURI
adyna_2k6
alinagherman
Ana
marika
anka9mai
brunetik
raruta
Roxionela
miky_28
monica_2008
mary24
GABITA
georgiana-francesca
simona
adriana
florares
22 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de GABITA Mar Dec 23, 2008 3:13 pm

la noi a venit mosul de vreo 6 ori pana acum HAPPY
GABITA
GABITA
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1771
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica
Stare de spirit : fericita, implinita
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Gemeni
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 15/11/2008

http://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty cine este Mos Nicolae

Mesaj Scris de anka9mai Sam Noi 14, 2009 3:10 am

Cine este Mos Nicolae?

Mos Nicolae soseste in tara noastra la 6 decembrie in fiecare an. El deschide sezonul sarbatorilor de iarna, Craciunul si Anul Nou. Mos Nicolae este generos nu numai cu cei mici, dar si cu cei mai mari, adultii.

In seara de 5 decembrie cizmulitele sau ghetutele sunt bine lustruite in fiecare casa. Oamenii obisnuiesc sa le puna apoi la intrarea in casa, asteptand pentru daruri. Mos Nicolae are grija de orice membru al familiei.

Dar cine este Mos Nicolae?

Parintii copiilor, desigur! Acest obicei este unul dintre cele mai vechi in tara noastra.

Care este legenda lui Mos Nicolae?

Se spune ca el ar fi trait in Asia Mica in secolul al IV-lea. Un om sarac, dar cu un suflet nobil, se gandise sa-si prostitueze cele trei fiice. Nicolae arunca trei galbeni, salvand astfel fetele de la aceasta rusine.

Alta data el ajuta niste marinari ingroziti de o furtuna.

De asemenea, tot Nicolae salva de la decapitare trei soldati.

Mos Nicolae este patronul copiilor si marinarilor, fiind un simbol al caritatii.Se crede de asemenea ca legenda sa sta la baza aparitiei lui Mos Craciun.

Seara lui Mos Nicolae

In noaptea de 5/6 decembrie se spune ca Mos Nicolae vine la geamuri si vede copiii care dorm si sint cuminti, lasindu-le in ghete dulciuri si alte daruri, dar tot el este acela care-i pedepseste pe cei lenesi si neascultatori. In dimineata de Sf. Nicolae, copiii cuminti gasesc daruri in ghetute. E un obicei vechi, nu numai la romani, de a face cadouri in aceasta zi.

Spre deosebire de Mos Craciun, Mos Nicolae nu se arata niciodata. De altfel, povestea darurilor impartite pe furis in aceasta noapte incepe din vechime. Se spune ca insusi Sfintul Nicolae a ajutat trei sarmane fete din orasul sau, aducindu-le dar de zestre, noaptea, fara a fi vazut. Tatal lor planuia sa-si vinda fetele, crezind ca astfel se va chivernisi. Plinsetele si rugamintile fiicelor sale nu l-au induplecat pe batrinul cu suflet negru. Sfintul Nicolae a aflat despre nenorocirea ce se petrecea nu departe de locuinta sa. Noaptea, pe furis, el a aruncat o punga plina cu galbeni in camera fetei celei mai mari. Astfel ea a reusit sa se marite curind. La fel a facut Mosul si in urmatorii doi ani, iar sora cea mijlocie si apoi cea mica au reusit sa se aseze la casele lor.

De atunci si pina in zilele noastre, in fiecare noapte a Sfintului Nicolae, cei dragi noua, si in special copiii, primesc daruri, de la Mosul care nu li se arata niciodata.

Cine este Mos Nicolae?

Mos Nicolae, cunoscut in Transilvania si sub numele de Sin-Nicoara, Sfintul Nicolae este cel mai popular sfint in Ardeal. Sarbatoarea lui a generat un autentic folclor, de la darurile de "Mos Neculai" si pina la obiceiurile si legendele diferentiate de la sat la sat. Nascut in cetatea Patara din tinutul Lichiei, din Asia, Sf. Nicolae (in limba greaca "biruitor de popor") s-a dovedit de timpuriu alesul Domnului, uimind de mic copil prin minunile pe care le facea. Dupa ce i-au murit parintii, Nicolae si-a impartit averea saracilor si a intemeiat manastirea Sionului de linga Mira, capitala Lichiei, calatorind ca prelat la Ierusalim.

Crestinii acelor timpuri au pastrat memoria numeroaselor sale minuni (readucerea la viata a unui corabier cazut de pe catarg, vindecarea unor boli incurabile, oprirea, prin rugaciune si post, a furtunii de pe mare s.a.).

In ultima parte a vietii s-a retras la manastirea ctitorita de el, a Sionului, unde a fost inmormintat la 6 decembrie 352. Dupa opt ani, imparatul Justinian a ridicat la Constantinopol o biserica, in cartierul Vlaherne, cu hramul numelui sau. Ducindu-se vestea ca din mormintul sau izvoraste mir, crestinii din intreaga lume au facut pelerinaj, vindecindu-se de boli incurabile. Din veacul al XIX-lea, mina dreapta a Sfintului Nicolae se pastreaza la Biserica Sf. Gheorghe Noi din Bucuresti, unde se gaseste si mormintul Sfintului voievod martir Constantin Brincoveanu cu cei patru fii ai sai. Numeroase biserici din tara si mai ales din Ardeal au hramul Sfintului Nicolae.

Le Padre Fouettard In Franta, Sfintul Nicolae este insotit de un persoanaj pe care oamenii din Metz il dispretuiesc. Pina in 1552, Mos Nicolae venea exclusiv pe 6 decembrie si aducea jocuri si dulciuri copiilor cuminti, dar si celor mai putin cuminti. In anul acela, Imparatul Carol al V-lea a asediat orasul Metz. Messienii au fost nevoiti sa ceara ajutor regelui Frantei pentru a face fata asediului care a tinut, cu toate acestea, pina in ianuarie 1553. Breasla tabacarilor a inventat chiar in timpul asediului un persoana grotesc pentru a-i imbarbata pe locuitorii din Metz. Personajul il reprezenta pe Carol al V-lea si purta cu el un bici cu care incerca sa pedepseasca tinerii si tinerele, alergindu-i pe strazi. Anul urmator, pentru a se bucura de libertate, breasla a reinnoit ideea acestui persoana urit, dezagreabil. Trecerea lui prin oras coincide oarecum cu aceea a Sfintului Nicolae. Anii au trecut si, cu timpul, a devenit un obicei ca Sfintul Nicolae sa aduca dulciuri, iar caricatura lui Carol al V-lea sa apara pedepsind copiii neascultatori cu nuielusa usturatoare. Oameni pasnici, locuitorii din Metz l-au uitat pe Carol al V-lea si l-au botezat Padre Fouettard (mosul care vine cu biciul) pe cel care-l insotea pe Mos Nicolae, patronul copiilor.

Imaginea acestui erou s-a raspindit putin cite putin spre Nord si astfel Padre Fouettard a fost acceptat in Germania, Olanda, Belgia, rezolvind uneori problemele educative ale unor parinti, prin aparitia sa, care speria copiii neascultatori. Ideea nuielusei care pedepseste a ajuns pina pe meleagurile noastre.

Ce aduce Mos Nicolae

La noi, de Mos Nicolae, copiii cuminti primesc, pe linga dulciuri si jucarii, o legatura de nuieluse frumos colorate, iar cei mai putin cuminti primesc o nuielusa adevarata care sa le aminteasca de o eventuala pedeapsa.

Sfintul Nicolae si aghiotantul sau

Ideea de mos care aduce daruri copiilor a aparut in Scandinavia, cu multe mii de ani inainte de Hristos. Vikingii aveau un zeu, Odin, care calatorea prin toata lumea, in timpul iernii, calare pe un cal cu opt picioare, oferind daruri celor buni si pedepsindu-i pe cei rai. Desi in crestinism s-au pierdut aceste povesti, in constiinta oamenilor ele au ramas prin existenta unor personaje cum ar fi Sfintul Nicolae si Mos Craciun. La crestinii din Republica Ghana, mosul care aduce daruri vine din jungla, in timp ce in Hawaii el coboara din barca. In districtul german Berchtesgaden, 12 tineri imbracati in paie si avind masti care reprezinta animale danseaza in urma Sfintului Nicolae, sunind din talangi. Dupa ce ofera daruri fiecarei case in parte, tinerii dau gazdele afara facindu-se ca le bat, un fel de pedeapsa simbolica pentru eventualele rele savirsite. Si in Germania, Sfintul Nicolae vine cu un aghiotant care poarta nume diferite. Sfintul Nicolae are aici un sac in spate si un bat in mina, in timp ce aghiotantul este o fiinta inspaimintatoare. In Danemarca, cel care aduce daruri cara un sac in spinare si este purtat de reni. Copiii pregatesc o farfurie cu lapte sau o budinca de orez, in speranta ca aceasta va fi mincata de elfi, personaje despre care se crede ca il ajuta pe aducatorul de daruri. Polonezii cred ca darurile vin de la stele, in timp ce ungurii spun ca ele sint aduse de ingeri. In Siria, cadourile vin cu o camila tinara in zi de 6 ianuarie. Copiilor italieni le aduce daruri personajul La Befana, despre care se crede ca a refuzat sa-i conduca pe intelepti la Bethleem cind acestia i-au trecut pragul, motiv pentru care La Befana isi petrece timpul mergind din imobil in imobil pentru a-l gasi pe Copilul Hristos.

Tot in popor se spune ca iarna incepe la Sf. Nicolae. Mos Nicolae este batrin si are barba alba, iar in aceasta zi Mosul isi scutura barba, deci trebuie sa ninga. In aceasta zi, se spune: "A intinerit Sf. Nicolae". De regula, de ziua lui apare pe un cal alb, aluzie la zapada care cade in luna decembrie, si se spune ca daca Sf. Nicolae a venit pe un cal alb, Sf. Ion va merge pe un cal negru, adica va intoarce iarna. In ziua de Sf. Nicolae incepe ziua sa se mareasca: "La Sf. Nicolae se intoarce noaptea la ziua cu cit se intoarce puiu-n gaoace", zice poporul. De ziua lui se fac vraji, farmece si pronosticuri meteorologice, se pun crengute de pomi fructiferi in apa pentru a inflori de Anul Nou, ocazie cu care se prognozeaza si rodul livezilor pentru anul viitor.
anka9mai
anka9mai
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7521
Varsta : 41
Localizare : De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Joburi/Distractii : cu Alex si tati
Stare de spirit : ca vantul :))))
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Balanta
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de marika Sam Noi 14, 2009 10:47 am

:(((( nu exista Mos Nicolae??? aoleu si eu care inca credeam in el..:))

"In seara de 5 decembrie cizmulitele sau ghetutele sunt bine lustruite in fiecare casa. Oamenii obisnuiesc sa le puna apoi la intrarea in casa, asteptand pentru daruri. Mos Nicolae are grija de orice membru al familiei."
noi punem ghetutele sub geam,sau pe pervaz...asa am invatat de la stramosi:))
stam la etajul patru...mosului ii este mai usor sa ajunga la geam decat la usa de la intrare...ar trebui sa intre in scara si sa urce patru etaje...nu-l chinuim pe saracu:)))
marika
marika
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1957
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Gemeni
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 01/03/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de anka9mai Sam Noi 14, 2009 11:06 am

si eu cred in Mosul Nicolae si abaia stept sa vina si anul asta ca in fiecare an. desi la noi e saracut vine negresit si ne uimeste peste asteptari....ii multumim si il iubim inzecit cu oczia asta cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 678577
anka9mai
anka9mai
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7521
Varsta : 41
Localizare : De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Joburi/Distractii : cu Alex si tati
Stare de spirit : ca vantul :))))
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Balanta
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de florares Sam Noi 14, 2009 6:26 pm

noi credem in MOS NICOLAE mai ales ca noi atunci sarbatorim cu mult drag ziua tatalui meu de ani ,al sotului si a lui RARES de nume ....toti copii isi fac ghetutele pt ca fiecare primeste cate ceva .....il asteptam cu mult drag
florares
florares
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 8482
Varsta : 48
Localizare : simeria-hunedoara
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Taur
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de Ana Dum Noi 15, 2009 8:55 am

chiar daca nu exista,e frumos sa crezi ca da.si de ce nu?sa-i si "pacalim" pe ai nostri copii sa creada in acest vis frumos matura
Ana
Ana
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2517
Varsta : 41
Localizare : italia
Joburi/Distractii : timpul petrecut cu familia
Stare de spirit : o mamica fericita
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de anka9mai Lun Noi 16, 2009 9:14 am

Ana a scris:chiar daca nu exista,e frumos sa crezi ca da.si de ce nu?sa-i si "pacalim" pe ai nostri copii sa creada in acest vis frumos matura
Alex al meue inca mic ca sa inteleaga cine e Mos Nicolae, de Mos Craciun intelege el ceva,ceva ca l`a vazut prin magazine si prin carti dar si la Tv...dar iata ce a primit anul trecut de la Mos Nicolae :
cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 NewImage-1
cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 AlexsiMosNicolae084
ca pe Mos Craciun l`am asteptat cu papion la gat LAUGHFING LAUGHFING
cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Alexandru004
cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Alexandru005
iarna trecuta ne`a tras tati si cu saniuta...speram sa avem zapada si anul asta:
cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 4ianuarie2009037
aici sunt in primul meu Craciun,cu mami la Mall)mami a zis ca a fost tare frumos dar mi`e mi s`a parut neinteresant LAUGHFING _)
cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Picture551
anka9mai
anka9mai
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7521
Varsta : 41
Localizare : De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Joburi/Distractii : cu Alex si tati
Stare de spirit : ca vantul :))))
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Balanta
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de mary24 Mar Dec 01, 2009 6:33 pm

SI NOI CREDEM FETELOR IN MOS NICOLAE ALEX CHIAR IERI IMI ZICEA MAMI CIND TREBUIE SA VINA SA-MI FAC GETUTELE CA ANUL TRECUT ,SI IMI ZICEA CE VREA SA-I ADUCA . cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 404959
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Leu
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de simona Mar Dec 01, 2009 10:18 pm

hihi ...ce frumos!!!!!!!1

si noi il asteptam! cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 41322
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Capricorn
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de anka9mai Mier Dec 02, 2009 7:48 am

sai noi o sa ne lustruim ghetutele sambata seara HAPPY
anka9mai
anka9mai
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7521
Varsta : 41
Localizare : De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Joburi/Distractii : cu Alex si tati
Stare de spirit : ca vantul :))))
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Balanta
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de miky_28 Mier Dec 02, 2009 7:54 am

eu i-am zis astazi andreei ca vine mos nicolae cu cadouri si le pune in ghete..
iar ea a zis nu in ghete mami ca nu ma mai pot incalta cu ele..mi le da el mie.. cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 185498 cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 185498 cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 185498
astazi i-am luat o parte din cadou si mai ramane sa merg zilele astea sa ii mai iau dulciuri.
miky_28
miky_28
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 10397
Varsta : 44
Localizare : aproape de voi
Joburi/Distractii : cadru didactic
Stare de spirit : vesela si pusa pe sotii
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Rac
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de simona Mier Dec 02, 2009 8:51 am

sa faci poze!
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Capricorn
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de anka9mai Mier Dec 02, 2009 9:55 am

Miky ce i`ai luat cadou? da`ne idei HAPPY
anka9mai
anka9mai
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7521
Varsta : 41
Localizare : De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Joburi/Distractii : cu Alex si tati
Stare de spirit : ca vantul :))))
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Balanta
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de alinagherman Mier Dec 02, 2009 10:27 am

fabi nu stie nici de mos nicolaie si nici de mos craciun.....dar eu il astept si sper sa nu-mi mia aduca o varga ca acum vreo 3 ani..... cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 41322 stie ca ma multumesc si cu o ciocolata...dar cam uita......daca e batran
alinagherman
alinagherman
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 7087
Varsta : 41
Localizare : Iasi
Stare de spirit : vesela
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Taur
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 05/03/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de georgiana-francesca Joi Dec 03, 2009 11:41 pm

Incet, incet se apropie si Mos Nicolae. Voi ati facut deja cumparaturile sau v-ati gandit ce o sa le luati prichindeilor vostri/familiei?
va asteptam sa ne spuneti ce cumparati de mos
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Sagetator
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty farsele lui mos nicolae

Mesaj Scris de georgiana-francesca Joi Dec 03, 2009 11:44 pm

Ce punem in cizmulitele “copiilor mai putin cuminti”?



Voi ce idei de cadouri aveti?


asteptam sa ne spuneti daca o sa puneti si cite un cadou "surpriza" sau eventual sa ne povestiti intimplari legate de acest gen de cadouri
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Sagetator
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de miky_28 Vin Dec 04, 2009 1:45 am

noi am luat deja andreei cadoul pentru mos nicolae.maine plecam la tara si ne intoarcem abia maine seara si am vrut sa fie deja pregatit.
i-am luat o papusica pe care si-o dorea de mult.este o papusica ce se da pe leagan singura, are baterii si in acelasi timp canta.i-am mai luat inca o papusa care i-a placut,este imbracata in pantalonasi si are parul lung,o bicicleta cu un ciclist care daca are baterii merge singura i-a trimis bunica ei iar noi i-am mai luat dulciuri..o plasuta plina c u ciocolata,napolitane,finetti,suc,corn cu ciocolata si alte dulciuri.
noi suntem de parere ca mos nicolae aduce cadouri simbolice copiilor de aceea cred ca e de ajuns ceea ce am luat pentru un copil de 2 ani si jumatate.si cu siguranta mos craciun va fi mai incarcat cu cadouri .
miky_28
miky_28
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 10397
Varsta : 44
Localizare : aproape de voi
Joburi/Distractii : cadru didactic
Stare de spirit : vesela si pusa pe sotii
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Rac
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de miky_28 Vin Dec 04, 2009 2:00 am

desi andreea nu e totdeauna cuminte,cred ca e prea mica sa inteleaga sensul batului de la mos nicolae.in schimb a inceput sa intrebe pe toata lumea:"la tine vine mosul?"si de obicei i se raspunde ca mosul vine numai la copii cuminti iar la cei obraznici vine mosul cu un bat.
nu stiu daca ii voi strica vreodata bucuria primirii cadourilor de mos nicolae si de mos craciun cu "faimosul bat".as vrea ca sarbatorile sa si le aminteasca cu drag si sa le astepte cu nerabdare.
iar cand va creste mai mare si va constientiza ceea ce are de facut va primi de sarbatori cadouri in functie de comportamentul de peste an.
miky_28
miky_28
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 10397
Varsta : 44
Localizare : aproape de voi
Joburi/Distractii : cadru didactic
Stare de spirit : vesela si pusa pe sotii
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Rac
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de mary24 Vin Dec 04, 2009 4:01 am

ASA ESTE MIKY SI EU LA FEL CHIAR DACA ALEX NU-I TOT TIMPUL CUMINTE I-AM TOT ZIS CA NU VINE MOS NICOLAE SI NICI MOS CRACIUN ANUL ACESTA DAR ATI DAI SEAMA NU POT SA FIU ASA ,DACA NOI CIND AM FOST COPII NU AM PRIMIT TOT TIMPUL CE NE-AM DORIT MACAR EL SA CREADA CA EXISTA MOS NICOLAE SI MOS CRCIUN SI SA CREADA IN EI. DEABIA ASTEAPTA MAINE SEARA SA-SI FACA GETUTELE AZI MI-O ZIS CA MOS NICOLAE ARE O CHEIE MAGICA SI DESCHIDE USA,IERI O PRIMT SI DE LA GARDI DULCURI SI FRUCTE TARE INCINTAT A FOST CA IN FIECARE AN ,SA VEDEM REACTIA ACASA DUMINICA DIMINEATA DEABIA ASTEPT. cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 785679
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Leu
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de anka9mai Vin Dec 04, 2009 5:52 am

si eu il tot amenint pe Alex ca la el nu va veni Mosu dar uit repede si ma tot gandesc ce ii voi cumpara...anul trecut nu a stiut el prea multe despre importanta cadourilor de la Mos Nicolae dar a ramas foarte surprins sa vada un calut incaltat cu ghetutele lui (anul trecut el era inebunit dupa caluti)
anul asta intrebat ce`si doreste de la Mosu a zis "un cocand" adica un ciocan LAUGHFING acum sa vedem daca a fost suficient de cuminte si daca va primi exact ce`si doreste...abia astept sa aflu cum au recationat toti micutii si binenteles asteptam sa vedem si poze
anka9mai
anka9mai
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7521
Varsta : 41
Localizare : De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Joburi/Distractii : cu Alex si tati
Stare de spirit : ca vantul :))))
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Balanta
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de anka9mai Vin Dec 04, 2009 5:56 am

va fi destul de incarcat si Mos Nicolae pt Andreea inseamna ca a fost cumintica....noi nu am cumaparat inca pt Alex,mergem maine dupa ce ies eu de la munca, ii vom cumpara dulciuri si suc,manadarine (ca ii plac foarte mult) dar si un ciocan ca asta isi doreste foarte mult dar va fi de silicon ca sa fie oglinda de pe hol in siguranta LAUGHFING o sa`i cumparam si o jucarie dar ne vom orenta la fata locului
anka9mai
anka9mai
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7521
Varsta : 41
Localizare : De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Joburi/Distractii : cu Alex si tati
Stare de spirit : ca vantul :))))
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Balanta
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de mary24 Vin Dec 04, 2009 6:06 am

asa este anka ..........acum o venit sotu si sa va zic ce io mai luat o jordita cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 888169 sa veteti cum va reactina cind o va vedea alaturi de cadu in getute mi-l imaginez
cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 888169cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 10Felicitari-de-Mos-nicolae6
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Leu
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de mary24 Vin Dec 04, 2009 6:11 am

eu iam luat ieri cadou ce si-o dorit de mos nicolae dulcuri,fructe , si prieteni din desenele animate cu bacugani si pe linga azi sotu io luat o jordita cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 888169 dar va zic ca este superba clorata cu fulgi de nea va face alex niste ochi cind va vedea v-om ride cu mircea .
MOS CRACIUN VA VENI MAI INCARCAT
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Leu
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de simona Vin Dec 04, 2009 10:14 am

CE FRUMOSSSSSS , SI EU AM FOST LA ORAS AZI ...SI LE-AM LUAT FETELOR CATE O PIJAMA ...O PAPUSA LA FIECARE ....MAINE VOI MAI MERGE SA MAI CUMPAR CEVA DULCE ...SI CAM ATAT!
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Capricorn
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de marika Vin Dec 04, 2009 10:38 am

ufff,fetelor ...noi inca n-am luat nik:((
maine sotu lucreaza,asa ca nici nu stiu daca apucam sa luam ceva:((
o sa intarzie un pic "Mosul":((
nu stiu ce o sa le cumparam...oricum anul acesta v-om lua putine cadouri:((
stam prost cu banii:(((((((((((((((((
marika
marika
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1957
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca
zodia ta : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Gemeni
. : cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 01/03/2009

Sus In jos

cadourile lui mos nicolae - Pagina 3 Empty Re: cadourile lui mos nicolae

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum