mamici si copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Convulsiile febrile la bebelusi si copii

+2
georgiana-francesca
monica_2008
6 participanți

In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de monica_2008 Lun Oct 27, 2008 11:11 pm

Convulsiile febrile la bebelusi si copii mici ii ingrozesc pe parinti, care se gandesc prima oara la epilepsie. Aceasta asociere este gresita. Sunt un tip de convulsii ocazionale, cele mai frecvent intalnite in pediatrie.

4-5% dintre bebelusi si copii fac una sau mai multe crize de convulsii febrile pana la varsta de 5 ani. Cel mai frecvent, prima criza apare intre 1 si 2 ani. Sunt mai frecvente la baieti.
Cauze

Cauza convulsiilor febrile este cresterea rapida a temperaturii corporale. Exista insa si predispozitie genetica. Un sfert dintre copiii care fac, au antecedente de convulsii febrile in familie (mamici, tatici, bunici).

Sunt declansate de febra de 38 °C sau peste. Se manifesta la bebelusi si copii in varsta de pana la 5 ani. Durata convulsiilor este scurta, de obicei pana la 15 minute.

Febra se datoreaza unor infectii respiratorii (faringita, laringita, pneumonie etc), otite sau boli eruptive ale copilariei (varicela, pojar etc ). Convulsiile apar in prima zi de boala, la prima crestere rapida a temperaturii si de obicei, sunt primele simptome ale bolii.

De retinut este ca pot aparea convulsii febrile si dupa unele vaccinari (DTP, antipoliomielitica, antirujeoloasa). Medicii pediatrii cu siguranta ca discuta aceste efecte adverse cu parintii si recomanda masurile de prevenire a lor.
Cum se manifesta

Cel mai frecvent, se declanseaza brusc spasme ale intregului corp si copiii isi pierd constienta. Dureaza sub 15 minute si constienta este recapatata imediat.

In cazuri rare, crizele de convulsii febrile sunt identice cu cele din epilepsie, cu durata lunga (30 de minute). Acestea apar la copii cu suferinte la nastere, inainte de varsta de 18 luni.
Tratament

Datorita duratei scurte a crizelor, parintii nu ajung la spital cu copilul in timpul crizei de convulsii si medicul ne le poate vedea. Nu exista analize medicale care sa puna acest diagnostic, dar medicul il poate stabili usor doar din relatarile parintilor si examinarea copiilor.

Tratamentul convulsiilor febrile se face cu Diazepam administrat intravenos si medicamente pentru scaderea febrei (Paracetamol, Algocalmin etc).
Metode de prevenire

Pentru ca exista riscul ca acest convulsii sa reapara in viitor, se recomanda ca parintii sa aiba acasa medicamentele necesare. In farmacii, exista un produs special facut in acest scop, care se administreaza intrarectal (Desitin). Pediatrii recomanda tratamentul cu acest medicament in primele 3-4 zile ale oricarei boli febrile la copiii care au mai avut convulsii febrile.

Cea mai importanta masura de preventie a convulsiilor febrile este scaderea febrei imediat ce apare, fie cu medicamente, fie cu alte metode (impachetari in cearsafuri ude si reci, baile reci etc).
monica_2008
monica_2008
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 13728
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Stare de spirit : happy
zodia ta : Convulsiile febrile la bebelusi si copii Fecioara
. : Convulsiile febrile la bebelusi si copii 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 20/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de Vizitato Sam Noi 08, 2008 10:45 am

multumim lui dumnezeu ca nu am avut asa ceva.stiu cum e numai din auzite,si nu e bine deloc. SAD

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de georgiana-francesca Lun Noi 17, 2008 1:24 am

cu pitika mea ne-a ferit dumnezeu de asa probleme.cu toate ca a avut si 41 temperatura,dar nu a facut convulsie.dar,eu cind am fost mica am avut aceasta problema.de fapt imediat ce faceam febra ,incepeam sa tremur.va dati seama cum se speriau ai mei.asta s-a intimplat pina la virsta de 14 ani.apoi ,a trecut ca si cum nu as fi avut nimic niciodata.
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : Convulsiile febrile la bebelusi si copii Sagetator
. : Convulsiile febrile la bebelusi si copii 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de Vizitato Sam Dec 20, 2008 5:38 am

si dia a facut acum 2 sapt febra 40 de la masele ,dar fara convulsii sau altceva si i-a scazut imediat cu supozitor.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de raruta Sam Dec 20, 2008 7:16 pm

Eu ii scad lui Rares febra bfoarte mare cu Nuforen si Panadol si apoi la 2 ore ii pun un supozitor sau invers. Toate 3 sunt antitermice si ii scad febra imediat.
raruta
raruta
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1477
Varsta : 43
Localizare : aici langa voi
Joburi/Distractii : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela, energica
zodia ta : Convulsiile febrile la bebelusi si copii Berbec
. : Convulsiile febrile la bebelusi si copii 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de scumpetea Sam Ian 10, 2009 6:13 am

Noi cea mai febra am facut-o cand am fost raciti (prima si singura data pana acum) 38, 5....Da ca sa ii scada trebuia sa ii dau alternativ Panadol si supozitoare...
scumpetea
scumpetea
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 45
zodia ta : Convulsiile febrile la bebelusi si copii Varsator
. : Convulsiile febrile la bebelusi si copii 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de monica_2008 Lun Ian 12, 2009 12:35 am

Karla a facut febra decat o data la un an si trei luni cand i-a iesit primul canin...i-am pus supozitor de paracetamol si i-a scazut febra...asa in rest nu am avut probleme multumim lui Dumnezeu
monica_2008
monica_2008
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 13728
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Stare de spirit : happy
zodia ta : Convulsiile febrile la bebelusi si copii Fecioara
. : Convulsiile febrile la bebelusi si copii 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 20/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de Vizitato Lun Ian 12, 2009 12:38 am

Singura data cand a facut Denisa febra a fost la primii dintisori , adica la 9 luni si atat.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de Vizitato Lun Ian 12, 2009 11:51 am

Dumnezeu sa ne fereasca de convulsie...pitica mea la fel mi-a facut febra decat o sg data..38,4 in rest deloc cu toate caa mai racit dar fara febra

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de Vizitato Lun Ian 12, 2009 12:17 pm

din fericire nu ne-am lovit de convulsii pana acum si sper ca nici de acum inkolo.sanatate tuturor si nici voi sa n-aveti parte de ele.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de mary24 Mier Ian 21, 2009 12:41 am

SI PE NOI NEA FERIT DUMNEZEU DE CONVULSI SI EU AM AUZIT CA ESTE FF NASOL. ALEX MAI MARE DE 39 NU O FACUT FEBRA SI CU ZUPOZITOARE DE PARACETAMOL SAU NUROFEN ,PANADOL AI SCADEA FF REPEDE.
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : Convulsiile febrile la bebelusi si copii Leu
. : Convulsiile febrile la bebelusi si copii 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de alinagherman Joi Iul 23, 2009 9:42 am

noi am fost raciti foarte des...dar cea mai mare febra pe care a facut-o a fost 39 cu 5...dar fara convulsii...slava Domnului.....il tratez cu nurofen si la 4 ore cu paracetamol...novocalmin la nevoie si impachetari cu otet indoit cu apa.....
alinagherman
alinagherman
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 7087
Varsta : 41
Localizare : Iasi
Stare de spirit : vesela
zodia ta : Convulsiile febrile la bebelusi si copii Taur
. : Convulsiile febrile la bebelusi si copii 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 05/03/2009

Sus In jos

Convulsiile febrile la bebelusi si copii Empty Re: Convulsiile febrile la bebelusi si copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum