mamici si copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FIMOZA LA BAIETI

2 participanți

In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de Vizitato Lun Noi 10, 2008 3:31 am

Problema circumciziei este foarte controversata.
Exista numerosi adepti ai acestei operatii plastice dar exista si numerosi altii care o incrimineaza.
"Capul" penisului (glandul) este acoperit de un tesut subcutanat, retractabil, numit preput.
Inlaturarea acestui tesut se numeste "circumcizie".

Obiceiul circumciziei merge inapoi in timp cu aproximativ 4000 de ani.
Motivele sunt diferite incepand cu cele religioase, de igiena si terminand cu cele de ordin cosmetic.
Aceasta procedura medicala are (ca orice procedura m edicala ...) si avantaje si dezavantaje.
Dar in primul rand este o hotarare ce implica intr-o masura foarte mare consideratiile personale.

Printre avantajele enumerate de adeptii circumciziei sunt incidenta scazuta a cancerului penian si a infectiilor urinare la barbatii circumcisi.
De asemenea ei spun ca scade si riscul (corect spus ar fi "probabilitatea") contractarii
bolilor cu transmitere sexuala si a infectiei cu HIV (virusul imunodeficientei umane).
In plus, se spune ca persoanele circumcise au mai rar disfunctii sexuala
iar femeile sunt mai atrase de aspectul "natural" al penisului circumcis ... stai, nu te bucura, ai rabdare si citeste mai departe ...

Bineinteles, exista si corul celor care resping aceasta idee, a circumciziei.
Ei spun ca incidenta cancerului penian nu are nici o legatura cu circumcizia, cauzele fiind de cu totul alta natura, circumcizia neajutand cu
nimic la inlaturarea declansarii bolii
iar infectiile urinare pot fi usor de prevenit cu un comportament sexual lipsit de risc si o igiena personala adecvata.
De asemenea, probabilitatea contractarii infectiilor cu transmitere sexuala scade prin adoptarea unui comportament lipsit de risc si nu prin simpla operatie
de circumcizie (virusul imunodeficientei umane (HIV) netinand seama de aceasta operatie ...). In cazul disfunctiilor sexuale nu exista date sigure avand in vedere faptul
ca acestea nu sunt recunoscute intotdeauna (si uneori nici macar constientizate) de cei afectati. Iar n privinta aspectului ... in lume barbatii neciscumcisi sunt
in proportie de aproximativ 85 % si nu cred ca femeile se plang de acest lucru.

In plus, cei care condamna circumcizia aduc ca argumente faptul ca un penis circumcis este mai putin sensibil la excitare
(prin circumcizie se indeparteaza aproximativ jumatate din tesutul erogen)
iar actul sexual mai putin placut pentru ambii parteneri, posibilitatea inflamarii glandului expus, eventuale complicatii chirurgicale,
faptul ca scade capacitatea de lubrifiere si chiar
si durerea pe care operatia o provoaca nou nascutului.

Se discuta si din punct de vedere etic, sustinandu-se ca circumcizia, in momentul cand este executata,
nu are ca scop tratarea unei afectiuni sau indepartarea riscului unor afectiuni. Acest lucru contravine eticii medicale. De aceea se cere ca aceasta hotarare sa
fie luata de persoana in momentul in care va fi in deplina cunostinta de cauza.

Din pacate nici unii, nici altii nu aduc argumente solide in sustinerea parerilor proprii, datele fiind reduse ca volum si nesigure.
Nu exista limita de varsta pentru aceasta operatie. Riscuri ?
Direct legate de locul si modul in care este facuta aceasta operatie. Chiar matur fiind,
nu cred ca vei avea suficient curaj sa suporti "pe viu" aceasta operatie si vei alege intre anestezia locala si cea generala ...
Acum, intr-o unitate sanitara bine dotata riscurile operatiei sunt zero.

Dar, repet, este in primul rand o hotarare ce implica intr-o masura foarte mare consideratiile personale.

Fimoza este cauzata de un inel fibros de la nivelul preputului copilului mic.
Consecinta este ca decalotarea este incompleta sau chiar imposibila.

Multa vreme pediatrii recomandau manevre usoare de decalotare pentru largirea treptata a acestui inel fibros.
Fimoza nu favorizeaza infectii locale sau renale, in cele mai multe cazuri, nefiind atat de stransa cat sa impiedice mictiunea.
Nu se mai recomanda operatia sau manevra descrisa anterior.
Prin decalotari repetate se produc mici leziuni care duc la cicatrici care mai curand stramteaza inelul fibros.
In plus poate cauza o complicatie grava, parafimoza.
Aceasta consta in strangularea glandului de catre preput si necesita interventia chirurgicala de urgenta!

Fimoza se vindeca spontan in adolescenta ptin cresterea glandului.
In S.U.A. se recomanda sistematic circumcizia.
Pediatrii europeni nu mai considera ca interventia chirirgicala se impune.
Eventualele inflamatii locale pot fi prevenite prin igiena locala, evitand manevrele de decalotare.
Daca totusi se intampla ca glandul sa fie strangulat de preput,
prezentati-va cu copilul la camera de garda a unui spital de pediatrie cu sectie de chirurgie, cat mai repede.
Intrrventia este simpla si in general nu necesita spitalizare dar ramane un accident care poate fi evitat.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty Re: FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de Vizitato Lun Noi 10, 2008 3:42 am

si andy are o usoara fimoza,nu e nevoie de operatii-zice pediatra lui.se va rezolva de la sine cand va fi mare si va avea contact. kiss

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty Re: FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de Vizitato Lun Noi 10, 2008 4:24 am

laura a scris:si andy are o usoara fimoza,nu e nevoie de operatii-zice pediatra lui.se va rezolva de la sine cand va fi mare si va avea contact. kiss
mai consulta si un chirurg 15 intra aici si vezi cum arat daca nu ieste decalotat la timphttp://www.circumcizia.org/fimoza.html nu va uitati daca sunt si copii langa voi contin si poze

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty Re: FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de Vizitato Lun Noi 10, 2008 4:28 am

multam 43

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty Re: FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de Vizitato Lun Noi 10, 2008 4:30 am

laura a scris:multam 43
sfatul meu este sa te duci la 15 chirurg eu am fost cand avea Edy 1 an si la decalotat imediat altfel i se lasa pielea aia in jos si arata ca un mot de curcan :www38: :www38: :www38:

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty Re: FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de Vizitato Dum Noi 16, 2008 2:01 am

43 43 43 43 kiss kiss kiss kiss

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty Re: FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de florares Mar Noi 18, 2008 7:21 pm

pe rares mi la facut dr de fam si mia aratat cum sal fac ...tot timpul la baita il facem si acum ia trecut ..
florares
florares
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 8482
Varsta : 48
Localizare : simeria-hunedoara
zodia ta : FIMOZA LA BAIETI Taur
. : FIMOZA LA BAIETI 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 19/10/2008

Sus In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty Re: FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de Vizitato Mier Ian 14, 2009 5:57 am

nu am avut probleme,mi-a arata medicul de familia la inceput si am urmat sfaturile lui....

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty Re: FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de adyna_2k6 Mier Mai 13, 2009 6:39 am

nici noi nu am avut probleme...la fel si noua ne-a zis medicul cum sa facem la baitza
adyna_2k6
adyna_2k6
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 3473
Varsta : 45
Localizare : acasa cu familia..Italy(Bologna)
Joburi/Distractii : fac sport in fiecare zi
Stare de spirit : vesela si fericita
zodia ta : FIMOZA LA BAIETI Rac
. : FIMOZA LA BAIETI 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 24/02/2009

http://www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=13386

Sus In jos

FIMOZA LA BAIETI Empty Re: FIMOZA LA BAIETI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum