mamici si copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

+17
alinagherman
della
AlinaS
Hellenaa
florares
FETITA CU BIGUDIURI
lilique
cri_pufos
analis
cristinaachim
mary24
simona
rucsandra
ErouDePoveste
anuta22
bubulinutza
miky_28
21 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de simona Mier Mai 20, 2009 11:48 am

lilique a scris:putem pune poze in concurs si pana pe 7 sa aducem cei doi membrii?

CLAR CA DA !!!!!

VA ASATEPT CUI POZNELE VOASTRE ...SA NE SCRIETI CAT MAI MULTE , DE ASEMENEA POZE MULTE !!!!!!!
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Capricorn
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de miky_28 Mier Mai 20, 2009 5:40 pm

va asteptam fetele,haideti cu povestea poznelor voastre si cu cat mai multe poze!
miky_28
miky_28
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 10397
Varsta : 44
Localizare : aproape de voi
Joburi/Distractii : cadru didactic
Stare de spirit : vesela si pusa pe sotii
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Rac
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/10/2008

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de lilique Mier Mai 20, 2009 7:01 pm

vin si eu cu poze deocamdata

aici la botez
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Labotez



la o serbare
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Dupaserbare

cu fratele meu, aveam 1 an si putin
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 We

la gradi
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Lil-cri

pe la 2 ani
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Crisili

la 1 an si 4 luni
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Eulamare

in clasa a 7-a
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 AVIII-a

a8-a
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 AVII-a


a 12-a
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Scan0002

in prezent
WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Je-Copy-1
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Berbec
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de della Mier Mai 20, 2009 8:18 pm

Esti f frumoasa Lilique WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 678577
della
della
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 47
Localizare : Tg.Jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Sagetator
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 29/04/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de lilique Mier Mai 20, 2009 8:36 pm

multumesc Delia...
ps: ce faci , te distrezi la zilele orasului?
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Berbec
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de mary24 Mier Mai 20, 2009 10:10 pm

foate frumoase pozele fetelor ..........si eu trrebuie sa ma duc la mama sa caut poze sa vedem ce gasesc
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Leu
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de della Mier Mai 20, 2009 10:34 pm

Inca n-am iesit,dar azi intentionam sa ne ducem.Voi nu mergeti?
della
della
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 47
Localizare : Tg.Jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Sagetator
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 29/04/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de lilique Mier Mai 20, 2009 10:41 pm

noi suntem la tara!!!

simo, scuze ca suntem off topic kiss
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Berbec
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de miky_28 Joi Mai 21, 2009 5:23 pm

nici o poza noua?

haideti fetele,va asteptam!
miky_28
miky_28
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 10397
Varsta : 44
Localizare : aproape de voi
Joburi/Distractii : cadru didactic
Stare de spirit : vesela si pusa pe sotii
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Rac
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/10/2008

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de cri_pufos Joi Mai 21, 2009 6:45 pm

frumoase poze simona
lilique erai cocheta de mititica, d-apoi acum kiss SMILE
cri_pufos
cri_pufos
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 814
Varsta : 37
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Rac
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 09/12/2008

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de lilique Vin Mai 22, 2009 6:38 am

multumesc cri! esti o dulce!

Vin si eu cu un user
doni

Simo se pune ca am adus-o si pe mami? sau ea nu se socoteste pentru ca-i mai veche?
poop SMILE

Hai sa incerc sa spun o povestioara! Doamne, cate am in minte, nici nu stiu de unde sa incep!

eram la gradinita, ma cam plictisisem deja ( am mers de la 1 an si jumatate), insa, asa era situatia, vrand-nevrand... gradinita. Auzeam ... in cele 2 ore de emisie la TV acele slogane, care , ne-au insotit copilaria- Ceausescu, Romania stima noastra si mandria! Nu intelegeam noi prea bine, insa surdul nu aude dar le potriveste! E bine, ne intorceam de la gradi si pe drum am inceput sa strigam, ca la televizor- Ceausescu, Romania, macina copilaria! si intram rand pe rand intr-un tub care trecea pe sub strada. In spatele nostru tovarasa educatoare, ne astepta la cealalta iesire si ne articula cate o carte la fundulet. ( eram destui vreo... 10). Am iesit si ne-am insirat pe strada, cate 2 in sir indian. Am luat avans si cand.... eram la o distanta considerabila de tovarasa educatoare , ne-am intors, ca sa vada ca ne adresam ei si i-am zis- Filea Dlacu tu tovalasa! Uite-asa, ne-am razbunat! Si pe urma sa vezi.... cearta si morala , in grup si individual si la gradinita dar si acasa- cine ne-a invatat? nu ne gandim ca facem proibleme si acasa dar si la gradi? Hmmm cine pricepea?

A trecut, acum ma intalnesc cu doamna educatoare, ne amintim cu placere de acele momente! Doamna se pensioneaza anul acesta, lasa in urma o cariera bogata, in care a crescut si educat un sat intreg! Acum vin si zic, in stilul de atunci - Viata lunga doamna educatoare!
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Berbec
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de simona Vin Mai 22, 2009 11:30 am

super poze lili ,!!!!!!!!!

fetelor ...postati poznele voastre .... si poze ...lasati userii noi ..ii puteti aduce pe parcurs , noi vrem sa vedem nazdravaniile voastre ... discutii diverse pe aceasta tema ! a copilariei noastre si a copiilor nostrii !

haideti curajjj !!!!!!!!!!
matura
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Capricorn
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de miky_28 Vin Mai 22, 2009 4:28 pm

bravo lili !
va asteptam cu drag fetele!
miky_28
miky_28
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 10397
Varsta : 44
Localizare : aproape de voi
Joburi/Distractii : cadru didactic
Stare de spirit : vesela si pusa pe sotii
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Rac
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/10/2008

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de FETITA CU BIGUDIURI Sam Mai 23, 2009 3:36 am

o sa vin si eu cu poze mai tarziu ....ca nu am scanata inca.dar vin cu o nazdravanie pe care mi-o amintesc si acum perfect de parca a fost ieri.;
cred ca eram prin clasa a 3-a cand impreuna cu cea mai buna prietena cu care sunt si astazi ,am cumparat de la tutungerie un pachet de tigari snagov ,ne-am intors acasa si pe balcon am pufait noi niste tigari dar partea distractiva era ca trageam din tigara si dadeam fumul pe balcon....ea neavand peatunci balconul inchis si stand la etajul 3 cativa dintre vecini care au vazut cam de ce eram in stare ne-a parat parintilor.mama era si este buna prietena cu mama ei si cand s-au intors de la serviciu au aflat ce ingerasi de copii au. prietena mea a primit o bataie cu curelusa ca o tine minte si in ziua de azi ...stiu ca am trecut dupa amiaza cu mama pe la ea si-si facea temele in picioare ca nu putea sa mai stea pe scaun eu insa ninic inca mai asteptam smerita ....caci ziua nu se terminase si stiam ca v-a veni timpul sa-mi primesc si eu pedeapsa binemeritata....de pe hol trageam cu usa la bucatarie unde mamele noastre erau la o cafea si bineinteles ca discutau problema....la un moment dat mama intrebata fiind de prietena ei cu privire la pedeapsa pt mine mama zice:"eu mai astept sa se mai adune!" si in ziua de azi cand ne amintim prietena mea care avea fundul dungi si dungulite , rade si nu-i vine sa creada ce usor am scapat eu....dar a mai pus gura pe tigara de atunci??nici vorba....

FETITA CU BIGUDIURI
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1105
Varsta : 43
Localizare : suceava
Stare de spirit : o mamica implinita
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Taur
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de lilique Sam Mai 23, 2009 4:22 am

Asa fetita cu bigudiuri, curaj... frumoasa poveste, si educativa! Cu te simti cand iti amintesti? Parca ai fi acolo, nu?

Asa mi se intampla si mie, ... ma intorc in ani si... parca asi retraii acele vremuri. Ce mai vremuri!

Intr-o vacanta de iarna, cu zapada multa si pufoasa, au venit in vizita pe la noi verisorii nostri; Cipri, de vasrta mea si Silviu cu 1 an mai mic. Fratele meu avea 7 ani iar eu 5 jumatate. Dupa ce am treierat noi dealurile si ne-am dat cu sania, dupa ce am facut cred ca 5 sau 6 oameni de zapada, deh, ne-a venit foame! Parintii erau la scoala iar bunicii topeau carnea. Aveau in pivnita, pe o masuta mica, intr-un lighean mare carnati si muschi, pregatiti sa-i puna in garnita. Ne-am furisat tiptil ,ne-am urcat rand pe rand in podul casei, de acolo pe acoperis si am luat cu noi fiecare, cat a putut aduce cu el, carnati si carne! Probabil intrasera sa se odihneasca bunicii mei, ca atunci cand au intrat in pivnita la carne .... se cam golise! Si a inceput un mare scandal... jale, tipete si urlete, ca nu au fost atenti si cine stie ce pisica a mancat carnea si carnatii. De noi uitasera cu desavarsire. Cand a venit mama de la scoala, abia ne-a facut sa ne dam jos... ea intuise ceva... doar ne cunostea! :www38:
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Berbec
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de simona Sam Mai 23, 2009 7:12 pm

ce tare lili !! WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 678577
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Capricorn
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de FETITA CU BIGUDIURI Dum Mai 24, 2009 4:09 am

ce tare!!!dar pana la urma ce ati facut cu carnatii?i-ati mancat?

FETITA CU BIGUDIURI
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1105
Varsta : 43
Localizare : suceava
Stare de spirit : o mamica implinita
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Taur
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/11/2008

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de lilique Dum Mai 24, 2009 4:40 am

Pai bineintelesc ca i-am mancat ca de aia ii luasem!


Hai sa fiu tot in aceasta tema....


Vara, cand se strangeau copiii in vacanta pe la bunici, umblam in gasca- eu singura fata intre baieti. La cateva case de noi, venisera 3 frati, fara parinti. Ei erau mai marisori decat noi cu... vreo trei ani. Ne placea foarte mult sa ne strangem, sa spunem glume, sa ne jucam, sa ne intrecem pe biciclete. Si uite asa.... joaca, joaca, dar ... de mancat nu mai mancam? Ce credeti ca faceam, ne duceam fiecare acasa si luam... rosii, castraveti, oua, cate 1 pui. Si uite asa, se strangeau 3-4 pui, o clota de oua, cum spunea bunica mea. Se tot mira mama si cu vecinii ca le cam dispar puii, si nu au disparut cand erau mici, dispareau cand se facusera de taiat. Faceam focul si faceam pui la gratar... puneam oua ochiuri sau le fierbeam. Nu-i asta problema, dar o data, un vecin a luat chiar ouale de sub clota................. Un vecini ne-a dibuit.... si venea tiptil, tiptil.... tocmai cand era sa mancam. Manca cu noi frumusel, si-si tinea gura! Al dracului bosorog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Berbec
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de miky_28 Dum Mai 24, 2009 5:54 am

LAUGHFING LAUGHFING LAUGHFING ce tare lili..chiar m-am amuzat! :www38: :www38: :www38:
miky_28
miky_28
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 10397
Varsta : 44
Localizare : aproape de voi
Joburi/Distractii : cadru didactic
Stare de spirit : vesela si pusa pe sotii
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Rac
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/10/2008

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de lilique Dum Mai 24, 2009 6:01 am

E Miky, dca va place... va mai povestesc


Cand incepeau sa se coaca capsunile, toata ziua stateam in gradina si nici nu apucau bine sa se coaca... ca hat, le mancam. Nu faceau cu ochiul capsunile din gradina vecinului... el nu avea copii nici nepoti, le culegea saptamanal si se ducea cu ele la piata. Era usor sa trecem in gradina lui, dar era mai greu sa nu ne prinda... Asa ca... ne luam masuri de siguranta! Ne adunam vreo 5-6 copii, ne strangeam la el la pod, cand pleca nevasta-sa cu capra la pascut il tineam de vorba! Si-i povesteam vrute si nevrute, el se bucura ca-l bagam in seama,. In acest timp 2 dintre noi fugeam in curte cu diverse pretexte- ba ca ne e sete, ba ca vrem la toaleta si uite asa.... culegeam repejor o caletuta de 5 l si ne intorceam la ei. Mai stateam noi un pic si plecam, respectuosi, ne luam la revedere! Fugeam in curte si mancam capsunile. Bietul nea Gica.... daca ar fi stiut el.... nu statea cu noi la taclale nici o clipa!
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Berbec
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de alinagherman Dum Mai 24, 2009 7:45 am

foarte amuzante poznele tale lili, ai foat foarte poznasa.....baietelul nu-ti calca pe urme?
alinagherman
alinagherman
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 7087
Varsta : 41
Localizare : Iasi
Stare de spirit : vesela
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Taur
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 05/03/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de lilique Dum Mai 24, 2009 7:48 am

inca-i mic... dar cu siguranta va face si el o multime de nazdravanii... are talent deja pentru asa ceva... emo
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Berbec
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de lilique Dum Mai 24, 2009 9:11 am

Haideti fetelor sa povestim! Asa mi s-a facut dor de copilarie.... incat ... as zburda...

Mai aveam prin vecini un batranel foarte.... bine educat. Iubea copii frumosi si destepti, de ce sa nu recunosc, ne numaram printre ei. Treceam linistiti si tacticosi la scoala, salutam cu respect... dar ni se si raspundea ca atare. Nici nu va imaginati fetelor ce imi amintesc.... batranei care , atunci cand ii salutai , se ridicau in piciare si raspundeau tacticos ; Multamim dumneavoastra! Si uite asa, ne placea sa vorbim cu nea Costinel, simteam in glasul lui ceva... duios. Intr-o zi, s-au adunat , ca de obicei mai multi copii. Eu eram mai micuta, nu prea stiam ce au pus ei la cale. Ne-am dus la poarta la nea Costinel si am inceput sa vorbim, imi spusesera sa-i povestesc tot ce facusem la scoala, si eu am intrat in jocul lor. Ei, rand pe rand au disparut. I-am povestit bietului mos vrute si nevrute. M-a asculta cu atentie, era incantat, iar eu nu ma mai opream din povestit, pana au venit ei si-mi tot faceau semn sa plec. Ce credeti ca facusera? M-au pus pe mine sa=l tin de vorba iar ei s-au dus la elesteul mosului si i-au pescuit pestii, cei mai mari. A doua zi se plangea bietul mos.... iar noi, pe langa el il consolam, chiar ne-am dus si i-am adus mormoloci sa bage la loc in lac.......




Hai sa va mai spun una....

Venisem de la scoala si fratele meu a cazut si s-a murdarit pe costumul de scoala. Speriat ca o sa-l certe mama, eu l-am ajutat! L-am spalat si ne gandeam cum sa facem sa-l si uscam pana vine mama. Zis si facut... l-am pus cu mare incredere pe radiator si am iesit tacticosi la joaca. Ne-am intors relativ repede si... am constatat ca ... uniforma se arsese. Am luat-o si am ascuns-o in sufragerie, ca nu cumva mama sa o vada. Deh, sa n-o vada, mirosea ca dracu in casa a ars si nu a trebuit sa-i spunem nimic. Ne-a intrebat ce s-a intamplat si dupa ce ne-a promos ca nu ne cearta... am scos la iveala minunea.... A inceput sa rada si ne-a spus sa nu mai facem niciodata asa ceva.



Imi amintesc cu placere zilele de vara, din vacanta cand ma duceam cu mama la scoala. Nu prea era nimeni pe acolo si toata scoala era a noastra. Ne strangeam tot cam 5-6 copii si ne jucam prin clase. Nu stiu cum facusem, dar ajunsesem sa ne urcam in pod, din pod pe acoperisi iar de acolo intr-un nuc urias care... cred ca are 100 de ani. Nu era nicio problema, crengile erau vanjoase, nu se rupeau cu noi. A fost simpatica treaba cand mama si cu inca cineva ne cautau prin scoala iar noi raspundeam de afara iar cand a fost sa coboram... mai coboara daca poti! A trebuit sa ne puna scara sa coboram direct din nuc fiindca drumul de intoarcere prin pod nu l-am mai nimerit!



Iar acum.... chiar ca m-am intors in timp si am facut rost de cateva poezioare, ... de suflet



Leagan pentru toata copilaria

Pune-ti, copile, capul pe perna,
Te-asteapta vise, prunc adormit,
In vise viata este eterna,
Cu ceruri blande si fara sfarsit.

Ce stii tu-n lume cate se-ntampla,
Nici nu e bine tu sa le sti,
Lumea-ngenunche la a ta tampla,
Si, langa tine suflet, cor de copii.

Astazi, copile, eu iti dau paine,
Tu painea asta o musti firesc,
Ce-ti dau eu astazi tu-mi vei da maine,
Eu, leganandu-te, imbatranesc.

Trupul tau fraged ca un mesteacan
Sa se indoaie gales in somn,
Ca sa cresti mare, plang si te leagan,
Copile dulce, prea tinere domn.

La geam lumina lunii ti-o scapar
Luminii tale sa-i dau ecou,
Dormi, fericitule, ca eu te apar,
Ca eu in tine ma nasc din nou.

Capu-l pe perna pune-l, copile,
Totul e bine, ai tai sunt vii
Si mai au viata si mai au zile,
Sa crezi ca pururea ei vor trai.


Mama si tata tie-ti vor face
Leagan de stele si de ninsori,
Sa-ti fie bine, sa dormi in pace,
Sa ai lumina la ursitori.

Pune-ti, copile, capul pe perna,
Dormi si viseaza bunul tau vis,
Ca-n vise viata este eterna,
Visul e lumea ce eu ti-am promis.

Pat de rachita mirositoare,
Leagan albastru si-ncondeiat,
Pentru copilul care rasare
Si-ai carui ochi ritmul lumii il bat.

Mama te leagana, vegheaza tata,
Somnul ti-l apara ochi parintesti,
Dormi si viseaza ca lumea-i gata
Si te asteapta numai sa cresti.

Mie-mi trec anii, tie-ti vin anii,
Poate ca maine iti va fi greu,
S-accepti ca astazi eu ti-am spus nani,
Dar nani-nani, frumosul meu.






Jocul copilariei


Si sa ma joc de-a mama si de-a tata
Sub geamul casei parintesti
Si sa nu simt o clipa gata
Inchisa cartea cu povesti.

Sa sar sotronul pe trotuar
Si sa ma cred o zana,
Sa vad furnici in furnicar
Si sa le iau in mana.

Sa prind fluturii de-aripa
Si sa-i agat in insectar
Si doar atat, pentru o clipa,
Sa ma visez copila iar.

Sa plec vacantele la tara
Si sa ma sui de vreau, in dud
Si-n garla calda, peste vara,
Cu ochii-nchisi, sa ma cufund.




Copilarie draga

Of,copilarie draga,
Cat de dor imi e de tine,
Basme dragi cu Feti -Frumosi,
Si pasari din poezii;

Of, taram al bucuriei,
Mereu viu,mereu prezent,
Pentru-a face-un suflet tanar
Sa traiasca-aici pe veci;

Sa se plimbe printre randuri
C-amparatul printre osti,
Si sa zica:"Asta-mi place!";
Si sa fiti toti bucurosi



Ce ziceti?.... Va place?
lilique
lilique
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 1767
Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Berbec
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/02/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de alinagherman Mar Mai 26, 2009 8:05 am

intr-adevar foarte frumos, ai foarte multe lucruri de povestit si sunt foarte amuzante. poeziile chiar ca te fac sa te intorci in timp
alinagherman
alinagherman
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 7087
Varsta : 41
Localizare : Iasi
Stare de spirit : vesela
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Taur
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 05/03/2009

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de rucsandra Mar Mai 26, 2009 8:19 am

foarte frumoase pozele si istorioarele matura
rucsandra
rucsandra
membru avansat
membru avansat

feminin
Numarul mesajelor : 270
Varsta : 40
Localizare : mioveni
Joburi/Distractii : bebe meu scumpic
Stare de spirit : o mama implinita si fericita
zodia ta : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Taur
. : WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 08/11/2008

Sus In jos

WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU  !!! - Pagina 2 Empty Re: WWW.EROUDEPOVESTE.RO te invita la concurs ! NOU !!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum