mamici si copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

5 participanți

In jos

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Empty EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

Mesaj Scris de georgiana-francesca Dum Oct 04, 2009 1:35 am

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

• Cancerul de col uterin este cea mai frecventa neoplazie a tractului genital feminin si a doua cauza de mortalitate prin cancer la femei, dupa cel mamar. Acest lucru se datoreaza utilizarii pe scara redusa a testelor de screening (examenul citologic Babes-Papanicolau).

• Testul Papanicolau este cea mai accesibila si cea mai importanta metoda pentru depistarea precoce a cancerului de col, deoarece poate identifica modificarile de la nivelul colului inainte ca acestea sa devina canceroase, precum si diferite tipuri de infectii.

• Examenul citologic consta in analiza la microscop a celulelor din secretia vaginala, prelevata in momentul unui control gynecologic obisnuit.

Cand trebuie facut testul?

Este recomandat ca fiecare femeie activa din punct de vedere sexual, indiferent de varsta, sa efectueze un control ginecologic si testul Babes-Papanicolau cel putin o data pe an.

Pentru obtinerea unui rezultat de calitate trebuie respectate cateva conditii:
- recoltarea se face in afara perioadei menstruale, intre ziua 10 si 20 de la ultimul ciclu menstrual, in absenta oricarui tratament local sau al infectiilor;
- nu se face spalatura intravaginala cu 48 de ore inainte de examinare, nu se foloseste spermicid sau lubrifiant;
- testul trebuie efectuat la 48 de ore de un raport sexual.

Rezultatele testului

In functie de gradul de deviere citologica de la normal se descriu 5 clase:

- clasa I - celule normale

- clasa II - celule cu modificari atipice benigne. Rezultatul sugereaza prezenta unor celule epiteliale cu modificari de natura inflamatorie, limfocite, histiocite si celule polimorfonucleare. In acest caz, exista doar inflamatie sau infectie, fara suspiciune. Se recomanda tratarea infectiei sau inflamatiei si urmarirea evolutiei de catre medic.

- clasa III - citologie sugestiva, dar neconcludenta pentru malignitate (frotiu suspect!). Incepand cu aceasta clasa trebuie efectuate mai multe investigatii pentru a determina cauza si natura modificarilor celulare.

- clasa IV - citologie puternic sugestiva pentru malignitate (sunt prezente celule tumorale maligne, insa acestea sunt in numar redus).

- clasa V - citologie concludenta pentru malignitate (sunt prezente celule tumorale maligne in numar crescut).

Un rezultat pozitiv nu inseamna neaparat cancer. Daca pe frotiu sunt prezente celule anormale este firesc sa va ingrijorati, dar trebuie sa stiti ca rezultate pozitive pot aparea si din cauza inflamatiei, iritatiei sau a unor imperfectiuni tehnice datorate procedurii de recoltare. De multe ori, aceste anomalii atrag atentia asupra existentei unei infectii cu HPV (human papillomavirus). In acest caz este necesara efectuarea unui test pentru papilomavirus, care permite aflarea tipului de HPV.

Orice test anormal (modificari de gradul III, IV, V) va indica necesitatea efectuarii unei colposcopii si a unei biopsii pentru obtinerea unui diagnostic de certitudine.

Colposcopia
consta in vizualizarea cu ajutorul unui colposcop a mucoasei vaginale, evidentiind astfel zonele colului unde sunt cele mai severe modificari si permite orientarea biopsiei spre zona de maxima suspiciune. Biopsia presupune recoltarea unui fragment foarte mic de tesut de la acest nivel si examinarea in laborator, stabilind astfel diagnosticul de certitudine.

In concluzie, pentru a ne mentine o stare de sanatate optima, vizita regulata la medicul ginecolog si efectuarea anuala a unui test Papanicolau este obligatorie pentru orice femeie de varsta adulta. Testarea cu ajutorul frotiurilor este cea mai eficienta modalitate de depistare a anomaliilor cervicale, care pot fi stadii incipiente ale cancerului de col uterin.

Doua teste negative si absenta unei patologii a colului uterin permit efectuarea examenului citologic la un interval de timp mai mare, respectiv, la 2-3 ani.

Foarte important de retinut este faptul ca: frotiul nu este un mijloc de diagnostic, ci de depistare a existentei unor celule anormale.
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Sagetator
. : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Empty Re: EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

Mesaj Scris de mary24 Mar Oct 06, 2009 9:50 pm

eu sunt azi fericita ca mi-au iesit foarte bune analizele printre care si PAPANICOLAU .........ASA CA FETELOR DUCETI-VA SI FACETI ACASTA ANLIZA ESTE FOARTE IMPORTANTA PT NOI FEMEILE .....
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Leu
. : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Empty Re: EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

Mesaj Scris de Ana Mar Oct 06, 2009 9:58 pm

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN 286756 asta da veste buna,Mary.ma bucur pt tine HAPPY
Ana
Ana
supervip
supervip

feminin
Numarul mesajelor : 2517
Varsta : 41
Localizare : italia
Joburi/Distractii : timpul petrecut cu familia
Stare de spirit : o mamica fericita
. : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Empty Re: EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

Mesaj Scris de miky_28 Sam Oct 31, 2009 2:28 am

si eu cand am fost saptamana asta la ecograf am vazut o gramada de femei care stateau la rand pentru acest examen.
miky_28
miky_28
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 10397
Varsta : 44
Localizare : aproape de voi
Joburi/Distractii : cadru didactic
Stare de spirit : vesela si pusa pe sotii
zodia ta : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Rac
. : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 26/10/2008

Sus In jos

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Empty Re: EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

Mesaj Scris de simona Vin Noi 27, 2009 10:08 am

da , asa e miky ...asa e si la noi ...azi a mers o vecina de-a mea siu a stat de la 2 ...pana seara la 7 a ajuns acasa ......
simona
simona
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 16699
Varsta : 41
Localizare : VALCANI,jud timis
Joburi/Distractii : prietenele mele din forum,poop !
Stare de spirit : o mamica implinita !!!!!!
zodia ta : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Capricorn
. : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 17/10/2008

https://happy-family.1forum.biz

Sus In jos

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Empty Re: EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

Mesaj Scris de georgiana-francesca Vin Noi 27, 2009 6:20 pm

eu nu am facut inca ,dar nu prea am curajul.in schimb sora mea a fost si l-a facut.initial i-a spus ca o sa fie gratuit,dar dupa ce a luat toate probele a zis ca o costa 50 ron...l-a facut asa si inca nu stim rezultatele
georgiana-francesca
georgiana-francesca
moderator
moderator

feminin
Numarul mesajelor : 7511
Varsta : 42
Localizare : comanesti/bacau
Joburi/Distractii : agent publicitar
Stare de spirit : vesela si energica
zodia ta : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Sagetator
. : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Empty Re: EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

Mesaj Scris de mary24 Vin Noi 27, 2009 6:31 pm

gina si eu ma platit tot 50ron ,da este gratuit numai la policlinici fara plata,dar eu am fost la particular la doctorita cu care am nascut nu trebuie sa-ti fie frica eu zic ca ai bine sa-l facem ca sa stam linistite fa-ti curaj si dute.
mary24
mary24
supermoderator
supermoderator

feminin
Numarul mesajelor : 18093
Varsta : 46
Localizare : alaturi de voi
Joburi/Distractii : o mamica fericita
Stare de spirit : heppy
zodia ta : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Leu
. : EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN 683429w1nqpcirhr
Data de inscriere : 18/10/2008

Sus In jos

EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN Empty Re: EXAMENUL PAPANICOLAU SI ROLUL SAU IN DEPISTAREA CANCERULUI DE COL UTERIN

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum